Hamilelikte (Gebelikte) 11.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 11.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 11. Haftası

Hamilelikte 11. haftaya gelindiğinde anne adayında mutlak olan düşük tehlikesi artık yavaş yavaş sona ermektedir. Gebeliğin 11. haftası ile 41. haftasındaki yani 11 haftadan doğumun sonuna kadar olan sürece tıp biliminde fetal dönem adı verilmektedir. Bu 11 haftalık süreçte bebek oldukça fazla hassas bir yapıya sahiptir. 11. haftayla birlikte bebeğin vücudu daha fazla direnç kazanır ve bununla birlikte de annesine olan bağlılık derecesinde artış meydana gelir.

Hamilelikte 11. haftada en önemli gelişmelerden bir tanesi plasenta oluşumudur. Plasenta halk arasında bebeğin eşi olarak bilinir. Bu yapı sayesinde bebek ile annesi arasında kan dolaşımı olur ve anne bebeğini bebek de annesini tamamıyla hisseder. Bu haftayla birlikte de anne adayında duygusallık derecesi artar. Hemen ağlayabilir ya da kolaylıkla sinirlenebilir. Bu durumda gebe kadının çevresi daha duyarlı olmalıdır. Gebeliğin 11. HaftasıBebek de 11. haftaya kadar gelişen kalp damar sistemi, beyin oluşumu, sinir ve iskelet sistemi gibi sistem, organ ve yapılar artık işlevine yani görevlerine başlamıştır. Bu da bebeğin yavaş yavaş da olsa doğuma hazırlandığının göstergesidir.Bebek tam anlamıyla doğuma hazırlanırken annesine verdiği ve hissettirdiği duygularla da annesini kendisine hazırlamaya başlar. Hamilelikte 11. haftayla birlikte bebek artık hızlı büyüme aynı zamanda da hızlı bir gelişme evresine geçer. Bu zamana kadar sırayla oluşan yapılar ve sistemler 11. haftayla görevine başladığından dolayı bebek artık gerçek bir insanın sistem işleyişine hazırlanmakta ve vücut fonksiyonlarını yavaş yavaş da olsa göstermeye başlamaktadır.

Hamilelikte 11. haftaya gelindiğinde bebeğin boyunun ölçüsü 4 cm kadar olurken kilosu ise 7 grama ulaşmıştır. 11. haftadan sonra bebek hızlı büyüyeceği için hızlı kilo artışı yaşayacaktır. Bu kilo artışları anneyi de etkileyecektir. Bu yüzden de bu konuda hem doktoru tarafından hem de aile bireyleri tarafından anne bu duruma alıştırılmalı ve kabullenmesi sağlanmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git