Hamilelikte (Gebelikte) 1.Hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 1.Hafta
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 1. Haftası

Hamilelik; kadın ile erkeğin cinsel olarak yaşadıkları ilişki sonucunda sperm hücrelerinden kaliteli olan sperm hücresinin ayrılarak yumurta hücresiyle birleşmesi sonucu başlar. Bu duruma tıp dilinde döllenme adı verilir. Döllenme gerçekleştiği anda gebelik dediğimiz 9 aylık süreç de başlamış olmaktadır. Döllenen yumurta hücresi anne adayının karnında 9 ayda bir bebek haline gelir.

Hamileliği başlatan döllenme sonrasında kadın hamile olduğunu fark eder. Bu fark etme süresi yaklaşık olarak 4 haftayı bulmaktadır. Dolayısıyla da anne adayı hamileliğinin 1. haftasında hamile olduğunu anlayamayacağından dolayı hamileliğin 1. haftasında anne ve bebek üzerinde meydana gelen değişimler şeklinde bir kavram kullanamamaktayız. Anne adayı gebe olduğunu 4. hafta ile birlikte çeşitli şüphelenmeler ile anlar. Kadının hamile olduğunu 1. haftada anlayamamasının en temel ve tek sebebi adet kanamaları olmaktadır. Adet kanamaları 4 haftada bir olduğundan dolayı kadın adet döneminin geciktiğini 4 haftadan önce anlayamaz. Bu yüzden de yumurta hücresi döllenen bayanlar doktorlarından genellikle 4 ile 6 haftalık arasında hamile olduklarını öğrenmektedirler.

1-hafta-hamilelik1. hafta hamilelik döneminde sayabileceğimiz tek bir olgu vardır. Bu da adet döneminin 15. gününde olan bayanın cinsel ilişkiye girdikten sonra partnerinden gelen sperm hücresinin kendisinde bulunan yumurta hücresiyle birleşerek rahimde büyümeye başladığı olgudur. Bahsettiğimiz bu döngü tıbbi olarak gerçekleştiği için anne adayı herhangi bir fiziksel, psikolojik ya da ruhsal olarak değişime uğramaz. Hamileliğin 1. haftası 9 ay boyunca süren gebeliğin en rahat ve huzurlu geçtiği 4 haftadan bir tanesidir. Doktorların bayanlara tavsiyesi ise; eğer cinsel ilişki yaşıyorlarsa ve adet dönemlerinde 1 haftalık bir gecikme olduysa beklemeden bir uzmana başvurmaları yönünde olmaktadır. Bu tavsiyenin sebebi; gebeliğin erken fark edilmesi daha sağlıklı bir gebeliğin temennisini vermesinden kaynaklanmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git