Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı
13 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Bayanların hayatları boyunca en önemli dönemlerinden biri olarak hamilelik aşaması gösterilebilir. Günümüzde artık hamilelik öncesine ve hamilelik dönemine büyük önem veriliyor. Her ne kadar geçmiş dönemlerde küçük önlemler alınıyor olsa günümüzdeki seviyede bir bilinçli yaşam olduğu söylenemez. İnternet sayesinde bayanlar hamilelik sırasında yapmaları gereken tüm işlemleri ve kullanmaları gereken besinleri ve ürünleri net bir şekilde öğrenebiliyorlar. Oldukça yaygın bir konu olduğu için hamilelik konusunda internette ve diğer yayın organlarında tonlarca bilgi bulunuyor. Bayanlar da bu bilgilerin tamamını okuyarak hamilelik konusunda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu medya organları incelendiğinde folik asidin hemen hemen her makalede yer aldığı gözlemleniyor. Bayanlar da hamilelik için büyük önemi olan bu vitamin hakkında araştırmalar yapmaya başlıyorlar.

Bir tür B vitamini olan folik asit, hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında kullanılması gereken vitaminler arasında yer alıyor. İlk olarak ıspanak yapraklarında keşfedilen vitaminin hamile bayanlara ve bebeklerine büyük yararları bulunuyor. Yeni hücre oluşumunu ve bölünmesini hızlandıran vitamin, ayrıca kan yapıcı özellikte bulunuyor. Bu da özellikle hamileliğin ilk evresinde ihtiyaç duyulan özelliklerin tamamını bu vitaminin bayanlara sunduğu anlamına geliyor. Bu sebeple de bayanlar hamilelik öncesinde 6 hafta boyunca folik asidi kullanmaya başlayabilirler. Ayrıca gebelik gerçekleştikten sonra da 3 ay boyunca folik asidin kullanılmasına devam edilmesi öneriliyor.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımının Yararları Nelerdir?

Bayanlar bu folik asidi doğal besinlerden de alabilirler. Ancak bilindiği üzere doğal besinlerden gerekli folik asidin alınabilmesi için her gün düzenli olarak yüksek miktarda yenmesi gereken besinler vardır. Bu besinlerin başında da ıspanak geliyor. Eğer günlük folik asit ihtiyacını besinlerden karşılamak isteyen bayanlar varsa günde yarım kilo ıspanak yemeleri gerekmektedir. Almaları gereken diğer vitaminler ve besin değerleri de olduğundan bu tüketim gibi çok sayıda ürünün alınması gerekiyor. Bu sebeple de bayanlar eczanelerde satılan hazır folik asitleri tüketme yoluna giderler. Bu dönemde bayanlar eczanelerden 0,40 miligram seviyesinde folik asit alarak tüketebilirler. Bu günlük ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Gebelik öncesinde ve gebelik sonrasında folik asit kullanımının bayanlara farklı yararları bulunmaktadır. Gebelik öncesinde kullanılan folik asidin nöral tüp defektini azalttığı belirtilmektedir. Araştırmalar folik asit kullanan bayanlarda NTD sorunun daha az görüldüğünü ortaya koymaktadır. Gebelik sırasında kullanılan folik asit ise bayanların kan değerlerini yükseltecektir. Bu doğrultuda bayanlarda anemi adı verilen kansızlık probleminin oluşmamasını sağlar. Bu etki özellikle gebeliğin 20. haftası sonrasında daha rahat fark edilmeye başlar. Bu ana etkilerinin yanı sıra küçük ancak yararlı birçok etkisi bulunur. Dudaklarda yarıklara, kalp ve damar sorunlarına da folik asidin karşı etki yaptığı bilgisi verilmektedir. Bu durumda yararları saymakla bitmeyecek bu özel vitaminin alınmasına hamilelik döneminde kesinlikle devam edilmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git