Hamilelikte Düşük Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Düşük Nedenleri Nelerdir?
15 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamile kadınlar genellikle en çok hamileliklerinin ilk 8 haftası içerisinde düşük yapmaktadırlar. Hamilelikte düşük riskleri ise ilk 12 haftadan sonra azalmaktadır. Düşük genellikle kanama ile kendisini belli etmektedir. Kanama ile birlikte kasık ağrıları bulunuyorsa düşük meydana geldiğine dair güçlü bir belirtidir ve acil bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Fakat sadece kasık ağrılarının yaşanması düşük olduğu anlamına gelmemektedir. Hamileliğin ilk 3 ayında rahmin genişlemesi sonucunda hafif ya da şiddetli kasık ağrıları görülebilmektedir. Her 5 hamileliğin 1 tanesi düşükle sonuçlanmaktadır ve hamilelik süresi ilerledikçe düşük yaşanması riski azalmaktadır. Düşüklerin % 80’i ilk 3 ay içerisinde meydana gelmektedir ve en fazla risk ise ilk 2 ay boyunca bulunmaktadır. Hamilelikte düşük genellikle ilk olarak kanamaya sebep olmaktadır. Ancak her kanamanız olduğunda düşük yaşadığınız endişesine de kapılmamalı, bir hekime başvurarak gereken incelemelerin yapılmasını sağlamalısınız.

Hamilelikte kanamaların yaşanması normal değildir ve kanama problemi ile hastaneye başvuran hamile kadınlar öncelikle detaylı bir ultrason muayenesinden geçirilmektedir. Ultrason muayenesi sırasında bebeğin kalp atışlarının da kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer gebelik sırasında parça düşmesi ya da rahim içerisinde düzensizlik oluşmuşsa kürtaj yapılarak rahim içerisinin temizlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda rahmin içinde kalan materyaller enfeksiyon ya da mantar oluşumuna sebep olacaktır.

düşük nedenleri - KopyaHamilelikte düşük ilk 3 ay içerisinde genellikle bebekteki gelişim bozuklukları ya da kromozom anomalileri sebebiyle gerçekleşmektedir. Sağlıklı bir şekilde gelişemeyen embriyolar doğal seleksiyona uğramakta ve düşük gerçekleşmektedir. Gebelikte düşük yaşanmasının bir diğer önemli sebebi de annenin yaşıdır. 35 yaş ve üstü hamile kadınlar daha sık düşük yapmaktadır. Hamileliğin ilk 3 ayı bebeğin gelişimi açısından son derece önemli olduğu için bu dönemde kullanılan ilaçlar, radyasyon ya da toksik maddeler düşüğe sebep olabilmektedir. Aynı zamanda akraba evlilikleri ya da genetik bozukluklarda düşüğe sebep olan diğer etkenler arasında yer almaktadır. Annenin rahminde miyom ya da polip varsa ya da rahim ağzı darsa yine düşük riskinde bir artış meydana gelmektedir.

Kadınlar düşük yaptıktan yaklaşık 1 ile 1,5 ay sonrasında yeniden adet görmeye başlamaktadırlar. Adet görmeyen kadınların mutlaka kontrol için hekime başvurmaları gerekmektedir. Düşük sonrasında yeniden hamile kalmak isteyen kadınlar ise 1 – 2 ay sonra hamile kalabilirler. Bu konuda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak düşüğe sebep olan bir rahatsızlık varsa öncelikle bu rahatsızlık tedavi edilmelidir.

Hamilelikte Düşük Nedenleri Nelerdir? ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. ezgi dedi ki:

    Merhaba hocam ben 30 aralikta bebegin kalp atisi olmadigi için kürtaj oldum. Kürtajdan sonra ilk adetim 17 şubatta oldu ve normalde kanamam 5 gün surerdi ama bu sefer 8 gün sürdü bu normal midir. birde bugün 7 martta kahverengimsi akinti geldi adet olcakmisim gibi buda olağan bir durumudur? Tekrar bebek istiyorum fakat tekrardan ayni olur kaybederim diye korkuyorum bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim şimdiden

    1. Doktor dedi ki:

      Tabiki olağan bir durum olduğu için duzensizlik olabilir adetinizde. Doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Tabiki hamilelik tekrardan olacaktır aksi bir durum olmadıkça. Doktorunuzla iletişim kurarak bu evreleri sağlıklı bir şekilde atlatıp güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sayfa başına git