Hamilelikte Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Depresyon Belirtileri Nelerdir?
2 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Hamilelik, kadınların hayatları boyunca yaşadıkları en kutsal ve en özel dönemler arasında yer almaktadır. Her zaman hayalini kurduğu anne olmanın en güzel fakat en de zor olan bu hamilelik döneminde kadınların hayatları ve vücutları tamamen bir değişim altında olmaktadır. Hamilelikte hormonların çalışması ve kadının psikolojisinde meydana gelen farklılıklar bir takım ruh hali içerisinde olmasına da sebep olmaktadır.

Hamilelik dönemi boyunca hem anne adayının hem de baba adayının son derece dikkatli olması gerekmektedir. Bu dönemde baba adayının eşine son derece sabırlı olması ve isteklerini yerine getirmesi son derece önemlidir. Anne adayının hamilelik dönemi öncesinde yaşamadığı duygu karmaşası bu dönemde yaşanabilmektedir. Anne adaylarının doğum sonrası yaşadıkları depresyon hamilelik sürecinde de meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de hamilelik boyunca depresyona sebep olacak durumlardan ve ortamlardan kaçınılması gerekmektedir.

Peki, hamilelikte depresyon belirtileri nelerdir?

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarının ruh halleri çok daha farklı olmakta ve de hep bir üzüntü halinde olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre anne adayları depresyon belirtilerini bu süreçte iki hafta boyunca yaşadıklarını ve bu belirtileri tetikleyen nedenlerin de anne adayının ruh halinin belirlediği söylenmektedir. Anne adayının hamileliğin ilerleyen dönemlerinde normalin üstünde ya da az uyuması depresyon nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Aşerme durumu olarak da bilinen ve bu yeme isteğinin sürekli olarak artması anne adaylarını olumsuz etkilemektedir. Sürekli olarak alınan kilolar sonrasında kadının doğum sonrasında kendisinin beğenilmeyeceğini ve de bu nedenle de yetersiz görüneceğini düşünmesi de hamilelikte depresyon belirtilerindendir. Oldukça mutluluk veren bir haber olan hamilelik, kadınlarda ileriki dönemlerde karamsarlığa dönüşebilmektedir. Doğacak çocuğunun gelecek kaygısı içerisinde olmak ve de çocuğun başına bir şey gelecek telaşı içinde olmak anne adayını endişe içerisine sokmaktadır. Doğum sırasında annenin kendisinin ya da çocuğunun öleceğini düşünmesi de depresyon belirtileri arasında yer almaktadır. Bu depresyon hali anne adayını sinirli bir ruh hali içerisine sokmakta olup bu durum bebeğe de son derece büyük zararlar verebilmektedir.

Hamilelik sürecinde depresyona giren ve de uzun süre bu depresyon halinde olan kadınların bir psikolojik destek alması son derece etkilidir. Bu dönem boyunca anne adayının içerisinde bulunduğu bu ruh halinde eşinin ona destek olması ve onu rahatlatması bebeğin ve de anne adayının sağlığı açısından oldukça önemli bir durum teşkil etmektedir.

Hamilelikte Depresyon Belirtileri Nelerdir? ile ilgili 1 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. derya yagiz dedi ki:

    Merhaba 39 yasindayim ayin 7 sinde regl olmam gerekirken 16 gun sonra 23 unde tekrar regl oldum bebek istiyoruz kafin dogum uzm. kontrollerim yapildi bir problemim yoktu regl gunumden bir gun once ovulasyan gunumdu ilisji yasandi fakat ertesi gun regl korkuyorum menapoz vs ne olabilir ynt vetebilirseniz sevinirim

Sayfa başına git