Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki
28 Ağustos 2014 tarihinde eklendi.

Çiftler, bebek beklediklerini öğrendikleri andan itibaren, her şeyde ilk olarak bebeklerin sağlığını düşünerek hareket etmeye başlamaktadırlar. Hem anne adayının hem de baba adayının yaşamlarında büyük değişiklikler meydana gelmekte, çiftler bebekleri için büyük fedakarlıklar yapmaktadır. Bu fedakarlıkların arasında ilk sıralarda ise bebeğe zarar gelebileceği korkusuyla çiftlerin cinsel hayatını sonlandırması gelmektedir. 9 ay boyunca çiftler birbirlerinden uzak kalmakta ve bebeklerini ön planda tutmaktadırlar. Ancak hamilelikte cinsel ilişki eğer hekimiz sizi herhangi bir tehlikeye karı uyarmadıysa bebeğinize herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Bu nedenle korkularınızı bir kenara bırakarak, bu konuda uzmanların söylediklerine kulak vermeli ve zorlu hamilelik dönemi boyunca eşinizle aranızda bir mesafe yaratmamaya özen göstermelisiniz.

Cinsellik hem kadınlar hem de erkekler için vücudun en temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır ve kesinlikle kişisel bir istek olarak değil bir dürtü olarak görülmelidir. Özellikle gelişmekte olan, eğitim seviyesi düşük ülkelerde cinsellik ne yazık ki hala bir tabudur ve dünyaya bir bebek getirecek olan annenin bu masumluğu, cinselliğin ikinci plana atılmasına sebep olmaktadır. Genellikle anne adayları çekindikleri için hamilelikte cinsel ilişki konusunda doktorlarına danışmak istemezler. Halbuki normal bir hamilelik geçiren kadınların, hamileliğinin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkide bulunmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hamileliğin son 4 haftasında ise erkeğin spermi içerisinde bulunan prostoglandin maddesi uterus kaslarında kasılmalar olmasına dolayısıyla erken doğum olmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle hamileliğin son ayında cinsel ilişki önerilmemektedir.

Hamileyken Cinsel İlişkiHamilelikte cinsel ilişki embriyoyu korumakta ve beslemekte olan amniyo sıvısı sayesinde bebeğe hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Amniyo sıvısı sayesinde, bebeğin alabileceği fiziksel darbeler etkisiz kalmaktadır ve böylece çiftlerin hamilelik dönemi boyunca cinsel ilişkiye girmeleri bebek için herhangi bir sakıncalı duruma yol açmamaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında önemli olan bebeğe baskı yapmayacak pozisyonları tercih etmektir.

Yaygın inanışa göre hamilelik boyunca cinsel ilişki, bebeğe zarar vermemekte hatta tam tersine gelişimine büyük bir katkısı olmaktadır. Cinsel ilişki sayesinde annenin vücudunda seratonin hormonu salgılanmakta ve bu hormon bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Seratonin hormonu aynı zamanda çiftler arasındaki ilişkinin daha sevgi dolu olmasını sağladığı için bebek huzurlu bir aile ortamında dünyaya gelecek ayrıca anne adayının psikolojisine de olumlu bir katkısı bulunduğu için stres kaynaklı fiziksel rahatsızlıkların oluşmasını engelleyecek, dolayısıyla bebek sağlıklı gelişimini tamamlayabilecektir. Kısacası hamilelikte cinsel ilişki bebeğin gelişimi için oldukça yararlı ve önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git