Hamilelikte Çatlak Tedavisi

Hamilelikte Çatlak Tedavisi
7 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelikte en sık görülen cilt problemlerinden biri çatlak oluşumudur. %90 oranla hamilelerde görülen bu rahatsızlık artan gebelik hormonları nedeniyle cildin yapısındaki değişimler ve büyüyen karın bölgesinin etkisidir.

Karnın alt bölgesinde oluşan diklemesine çatlaklar nadiren de olsa kalça ve göğüslerde de bulunur. Aşırı kaşıntı yapan ve psikolojik bozukluğa sebep olabilen bu çatlaklar şiddetle kaşınmamalı. Hamilelikte çatlak tedavisi var mıdır?

Elbette var ama önemli olan bu çatlaklar başlamadan önce önlem almaktır. Başta kontrollü kilo almak ve doğru beslenmek şart. Deri elastikiyet özelliğini kaybettirilmemeli ve kurutulmamalıdır. Ayrıca bol su içilmeli ve egzersizlerle birlikte masaj uygulamaları yapılmalıdır.

Hamilelikte Çatlak TedavisiHamilelikte çatlak tedavisi nasıl yapılır? Bol içilen su cildi gergin tutacak ve tedavinin hızlanmasını sağlayacaktır. Çatlakların yeni başladığı dönemde kullanılmaya başlanan kimyasal madde içermeyen kremler çatlak tedavisinin daha hızlı sonuç vermesini sağlayacaktır. Krem tedavisi 6-12 ay sürebilecek sabır isteyen uzun bir yol olacaktır. Özellikle her gün göbek bölgesine iki kez sürülmelidir. Bazı uzmanlar ameliyatı hızlı ve kesin çözüm olarak görmekte ama kadınlar ekonomik boyutu ya da korkuları yüzünden pek kabul etmemektedir.

Çatlak önleyici doğal krem ve yağlar derinin hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Bunlardan bazıları:

Kakao Yağı: En çok bilinen ve eskiden beri kullanılan kakao yağı doğum öncesi ve sonrası cilt çatlağı önleyicidir.

Zeytinyağı: Şifa kaynağı olan zeytinyağı cilt çatlaklarına yapılan masajla tedavi süresi hız kazanacaktır.

Gliserin Yağı: Gliserin yağının cildi beslemesi, yumuşatması ve etkili çatlak önleyici olması onu bu işin olmazsa olmazı yapmaktadır.

Keten Yağı: Masajla birlikte uygulanan bu yağ çatlak tedavisi için çok uygundur.

Portakal Yağı: Cilt sıkılaştırıcı özelliği olan portakal yağı cildin güzelliğini de koruması nedeniyle en etkili çatlak önleyicidir.

Çörekotu Yağı: Bin derde deva çörek otunun yağı da cilt çatlaklarını önlerken, cilt düşmanı enfeksiyonlara karşı savaş verir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git