Hamilelikte Bulantı ve Kusma Nasıl Engellenir ?

Hamilelikte Bulantı ve Kusma Nasıl Engellenir ?
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma Nasıl Geçer?

 

Hamilelik sürecinde her bayanın başına gelen ve hamileliğin en kötü yanlarından birisi olarak gösterilen bulantı, kusma gibi şikayetler oldukça sık görülmektedir. Çok nadir de olsa hamileliği boyunca hiç bulantı ya da kusma yaşamayan ya da çok az bu şikayetleri çeken hamile bayanlar olsa da genelde neredeyse tüm bayanlarda görülmektedir. Hamileliğin erken dönemlerinde kendisini göstermeye başlayan bulantıya ilerleyen süreçte kusmalar eşlik etmektedir. Hamileliğin ne kadar güzel bir şey olduğunu düşünüyor olsanız da kimi zaman bu kusma durumu sizi hamile kaldığınıza pişman dahi edebilecektir. Bazı hamile bayanlarda bulantı ve kusma devamında kilo kaybı, gündelik yaşama engel teşkil etmesi, ayakta tedavinin sonuç vermiyor olması, birçok kokuya karşı hassasiyet gibi durumları beraberinde getirebiliyor. Bu durumda anne adayının hamileliği süresince kilo almayı beklerken bir anda kilo kaybı yaşamasına da sebebiyet verebiliyor. Bu durum “gebeliğin şiddetli bulantısı” adı ile bilinen bir durumdur ve mutlak surette tıbbi müdahale gerektirmektedir.

 

Hamilelikte Bulantı ve Kusmadan KurtulmaGebelik sürecinde bulantı ve kusmalar genel olarak 6. haftada görülmeye başlanır. Hemen her bayanda bitiş tarihi değişiyor olsa da genel olarak 12. hafta itibariyle bulantıların ve kusmaları bitmesi beklenmektedir. Fakat biraz önce de dediğimiz gibi bu durum bayandan bayana değişiklik gösterebiliyor. Eğer kusmaların 12. haftadan sonra da devam ediyorsa sakın telaş etmeyin bir süre daha geçmesini bekleyin. Gene de uzun süre bitmesi beklenen kusmaların önüne geçilemiyorsa bir doktora başvurmanız yerinde olacaktır. Bulantı ve kusma durumu hamilelik boyunca genellikle sabahları görülmektedir. Sabah saatlerinde yataktan kalkar kalkmaz kendinizi lavaboda bulabilirsiniz. Hatta çoğu zamanda yataktan kalkma sebebiniz zaten lavaboya koşmak olacaktır. Bu yüzden de bulantının önüne bir nebze de olsa geçebilmek adına yatağınızın yanı başına tuzlu krakerler koymalı ve uyandığınızda yataktan kalkmadan önce bu krakerlerden biraz atıştırmalısınız. İyi geldiğini sizlerde göreceksiniz. Aynı zamanda öğünlerinizi üç seferden ziyade küçük küçük alınacak altı öğüne çıkartmak da etkili olacaktır. Bu dönemde bazı kokulara hassasiyetinizin olduğunu unutmamalı ve keskin kokulu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Keza, midenizi kötü etkileyen yiyecekleri bu süre zarfında diyetinizden çıkartmak da akıllıca bir karar olacaktır.

 

Her ne kadar hamilelik sürecinde pişmanlık duymanıza sebep olacak bir süreçten bahsediyor dahi olsak, o minik meleği kucağınıza alacağınız günün gelmesi uğruna bu tarz bir zorluğa göğüs germenin aslında hiçte zor olmadığını bizzat yaşayarak tecrübe edeceksiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git