Hamilelikte Bacaklarda Kramp

Hamilelikte Bacaklarda Kramp
3 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik sürecinde her anne adayının yaşadığı bir probleme değinmek istiyoruz. Özellikle gebeliğin 25. haftasından itibaren iyiden iyiye kendisini göstermeye başlayan bacak krampları minik yavrusunu kucağına almak için gün sayan her anne adayının şikayet ettiği durumlar arasında gösteriliyor. Gebeliğin belli bir aşamaya ulaşması ile birlikte şiddeti giderek artan bir rahatsızlıktan söz ediyoruz. Hatta kimi zaman o kadar şiddetli bir şekilde krampların girdiğine şahit olacaksınız ki, uykunuzdan uyanmanıza dahi sebebiyet verdiğini sizlerde göreceksiniz. Krampların önlenemeyen bir sıkıntı olduğunu da aklınızdan çıkartmamanızı öneriyoruz.

Kramplar genel olarak akşam saatlerinde kendisini hissettirmeye başlıyor. Bunun sebebi ise gün içerisinde biraz fazla efor sarf etmiş olmanız yani kendinizi yormuş olmanızdır. Tüm vücut fazlasıyla yorulduğu için bu kramplara bir nevi davetiye çıkartıyor ve akşam saatlerinizin işkence ile dolmasına sebebiyet veriyor. Krampların tam olarak sebebini henüz açıklayamıyor olsak da belli başlı faktörlerin krampları daha da şiddetli geçirmenize sebep olduğunu söyleyebiliyoruz.

Hamilelikte Bacak KramplarıBunlar arasında ilk olarak gün içerisinde fazla yorgunluk geliyor. Gün içerisinde aşırı efor harcadığınız zamanlarda normal şartlarda da ayaklarınızda ya da bacak kısmında ağrılar hissedersiniz. Birde hamile olduğunuz için bu ağrılar yerini kramplara bırakmaktadır da diyebiliriz. Aynı şekilde içinizde sürekli olarak büyüyen bir canlı var ve bu canlı zaman içerisinde damarlarınıza baskıda bulunuyor. Bu baskı kan akışını azaltıyor ve metabolizmanızın yavaşlamasına sebebiyet veriyor. Bu durum da ister istemez krampların hem sıklığını hem de şiddetini arttırıyor. Aynı şekilde hızlı bir şekilde kilo alınması da krampları daha şiddetli hale getirecektir.

Peki, bu krampların önüne geçilemiyor olsa da bazı şeyler kramp girdiği zaman size rahatlama sağlayacaktır. İlk olarak bacağınıza kramp girince kalça kaslarınızı harekete geçirecek onları zorlayacak egzersizler yapılması yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra kramp giren gölgeye masaj yapılması, sıcak havlu yerleştirilmesi ve ayak parmaklarınızı geriye doğru çekmek kramplarınızı bir nebze de olsa azaltacaktır. Masaja ilk başladığınızda canınızın yanması çok olağan bir durumdur ve biraz ısrarcı olursanız masajın çok iyi geldiğine sizlerde şahit olacaksınız.

Hamilelikte Kramp

Hamilelikte kramp pek çok anne adayının karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Kimi zaman birkaç saniye kimi zaman dakikalarca sürebilen kramplar, kişiyi uykudan uyandıracak şiddette olabilmektedir. İstem dışı kas hareketleri olan kramplar genellikle hamileliğin 2. ve 3. Trimester dönemlerinde daha sık görülmektedir. Bu durum annedeki kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksiklikleri ile yakından ilişkilidir. Annenin olduğu kadar bebeğin de bu minerallere ihtiyaç duyması ve anne vücudundaki çoğu mineralin bebeğin gelişimi için harcanması krampların en önemli sebebidir.  Hamilelikte kramp sorununun asgari düzeye indirilebilmesi için annenin mineral alımını arttırması gerekmektedir. Gerekli mineraller doğal kaynaklardan alınabileceği gibi, yetersiz kaldığı durumlarda doktor gözetimi altında besin takviyeleri de kullanılarak da alınabilmektedir.

Hamilelikte kramp en çok bacak, ayak, bel ve kalça gibi bölgelerde görülmektedir.  Özellikle bebeğin 24. Haftadan sonra büyük bir hızla büyümesi, annenin çeşitli bölgelerindeki baskının artmasına sebep olmakta, bu durum da kramplara yol açmaktadır. Geceleri kan dolaşımının yavaşlaması ve uzun süre yatay pozisyonda durulması da krampların şiddetini arttırabilmektedir. Bununla beraber kilo alımı ve az sıvı tüketimi de kramplara sebep olan başlıca nedenler arasındadır. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarına ve sıvı tüketimine her zamankinden daha fazla önem göstermek gerekmektedir. Hamilelik sürecinin ilerleyen aylarında annenin hareketleri kısıtlanmaya başlar. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru anne rahat yürüyemez hale gelir. Kasların eskisi kadar kullanılmaması da hamilelikte kramp sorununa yol açabilmektedir. Bu nedenle annenin kısa da olsa her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkması ve basit egzersiz hareketleri yapması bu sorunun aşılmasına yardımcı olacaktır.

Ani hava değişimleri de hamilelikle kramp problemine yol açabilmektedir. Kışın bir anda sıcak bir ortama girmek veya yazın dışarıda iken bir anda klimalı bir ortama geçmek annede rahatsız edici kramplara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle ani hava değişikliklerinden kaçınmak kramp sorununun daha az yaşanmasına yardımcı olur. Bununla beraber annenin uzun süre ayakta kalmaktan da kaçınması gerekmektedir. Uzun süre ayakta kalmak özellikle ayaklara ve bacaklara binen yükü arttırmaktadır. Bu sebeple annenin uzun saatler ayakta kalmasını gerektirecek işlerden kaçınması gerekmektedir. Herhangi bir sebeple yaşanan kramp sorununa en iyi çözüm ise masajdır. Kramp giren bölgelere yumuşak hareketlerle masaj yapmak kasların rahatlamasını ve kramp acısının azalmasını sağlar. Masaj işleminin krem veya yağlarla yapılması daha iyi bir sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır. Sıcak bir duş da kasların gerginliğini geçirmekte etkili yöntemlerden biridir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git