Hamilelikte Aşermek Nedir?

Hamilelikte Aşermek Nedir?
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Anne adayının hamileliği boyunca vücudunda birtakım hormonal değişimler meydana gelebilmektedir. Bu değişimler ile birlikte tat ve koku duyuları ile isteklerinde de yenilikler oluşabilmektedir. Anne adayının hiç beklenmedik bir zamanda bir şeyler yiyip içme isteğine aşerme denmektedir. Aşeren hamile kadınların istedikleri yiyecekleri yemesi ile daha fazla mutlu oldukları görülmektedir.

Peki, hamilelikte aşermek nedir ve nasıl gerçekleşir?

Hamile olan kadınların hormonlarında meydana gelen değişimler ile hamileliklerinin ilk aylarında aşerme gibi durumları yaşayabilirler. Tatlı, ekşi, tuzlu ya da diğer içecekleri şiddetli şekilde canı çekmekte ve de yeme isteği oluşmaktadır. Aynı zamanda kireç, toprak ve kum yeme isteği de oluşan annelere pika sendromu teşhisi konulmaktadır ve de bir doktora başvurması gerekmektedir. Vitamin ve mineraller bebek tarafından emildiği için anne adayının hamileliğinin ilk aylarında bu yiyeceklere daha çok ihtiyaç duyar. Hormonlarda meydana gelen bu değişmeler ile anne adayları önceden çok sevdikleri tatlardan tiksinebildikleri gibi hiç sevmedikleri bir tadı da hamileliklerinde severek yiyebilmektedirler. Hormonal değişimler kadınların menopoz zamanlarında da aynı etkiyi gösterebilmektedir. Aşermek genellikle hamileliğin ilk aylarında meydana gelse de bazı anne adaylarının ilk haftalarda da aşermesi görülebilmektedir.

Hamilelikte AşermekAşerme durumu hamileliğin ileriki dönemlerinde azalarak ortadan yok olabilmektedir. Aşerme konusunda uzmanlar hamile bayanları sürekli olarak uyarmaktadırlar. Hamile olduğunda daha fazla kilo alan bayanların doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Vücut yapısının bozulacağına inanan bayanların hamileliklerinde yemek yememeleri son derece yanlış ve sağlıksız bir durumdur. Aynı zamanda sürekli olarak ve dengesiz yemek yemekte oldukça yanlış olabilmektedir. Bir doktor kontrolü altında yeme düzenini gerçekleştiren anne adayları kendilerini çok daha rahat hissettiği için psikolojik olarak da rahatlayarak bebeğini koruyabilmektedir. Her sabah düzenli olarak kahvaltı yapmak anne adayının bebeğinin sağlığı için yapması gereken en önemli davranıştır. Düzenli bir şekilde kahvaltı yapılması durumu aşerme isteğini de kontrol altına alabilmektedir. Günümüzde birçok spor salonu hamile kadınlara hamile egzersizleri hizmetleri de sunmaktadır.

Bu sporlara katılarak aşermelerinizi daha kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda aşerme isteği hamile kadınlarda genellikle duygusal dönemlerde çok daha fazla görülmektedir. Bu konuda hamile eşlerine büyük bir görev düşmektedir. Eşini daha değerli hissettiren ve de sevdiğini gösteren kişilerin eşlerinde aşerme durumu daha az görülmektedir.

Aşerme durumu her hamilelikte görülebildiği gibi her hamilelikte aynı yiyeceklere aşermek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de kişilerin aşerdikleri yiyecekleri yemelerini fakat porsiyonlarını küçültmeleri oldukça önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git