Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler

Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler
8 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik öncesinde olduğu gibi hamilelik döneminde de anne ve bebek sağlığı açısından mutlaka alınması gereken vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu sayede düşük riski en aza indirilmekte ve anne ve bebeğinin bu dönemi en iyi şekilde atlatması sağlanmaktadır. Hamilelikte alınması gereken vitaminler denildiğinde üst sıralarda yer alanlardan biri A vitaminidir. A vitamini annenin ve bebeğinin tüm vücut dokularının sağlıklı olmasına ve büyümesine yardımcı olur. Fazla A vitamini vücutta depolandığından ve anne ile bebekte bir takım sağlık problemleri yaratabileceğinden yalnızca yeterli düzeyde alınmalıdır.

Hamilelikte alınması gereken vitaminler arasında B vitamini de önemli bir yer tutmaktadır. B vitamini et, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerden rahatça temin edilebilmektedir. B vitamini grubunda yer alan folik asit de sağlıklı bir hamilelik süreci için oldukça önemlidir. Gebelik öncesi yaklaşık 400 mcg düzeyinde alınması gereken folik asit, hamilelik ile birlikte 600 mcg seviyesine çıkarılmalıdır. Bebekte yaşanabilecek olası hastalıkları önlemede bu vitaminin büyük bir rolü vardır. Gebeliğin erken dönemlerinden itibaren folik asit kullanımına başlamak bebeğin merkezi sinir sistemi gelişimine katkıda bulunur. Bununla beraber annede yaşanabilecek kansızlık gibi sorunların da önüne geçer.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler NelerdirHamilelikte alınması gereken vitaminler arasında C vitamini de bulunmaktadır. C vitamini özellikle annenin ve bebeğinin bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından gerekli bir vitamindir. C vitamininin vücutta depolanamaması, her gün belirli düzeyde C vitamini alınması durumunu ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte C vitamini kaynakları oldukça geniştir. Yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber, portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller gibi doğal kaynaklar annenin günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilmesi için mevcut kaynaklar arasında yer almaktadır. D vitamini de hamilelik süresince düzenli olarak alınması gereken vitaminlerden biridir. D vitamini kalsiyum mineralinin emilimine yardımcı olmaktadır. Kalsiyumun en önemli özelliği ise kemik gelişimine yardımcı olmasıdır. Bunun yanında kalsiyum diş gelişimine de katkıda bulunmakta ve kasların kasılma işlevini yerine getirmesini sağlamaktadır.

Hamilelikte alınması gereken vitaminler yanında mutlaka alınması gereken mineraller de bulunmaktadır. Bunlardan ilki demirdir. Demir eksikliği annede kansızlık gibi sorunlara yol açmakta, bebekte ise büyüme yavaşlığı ve halsizlik gibi problemler ortaya çıkarmaktadır. Magnezyum ise kas ve sinir gelişiminde oldukça etkilidir. Tuz ile vücuda alınan sodyum ise özellikle bebeğin zeka gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan tüm vitamin ve minerallerin mümkün mertebe doğal kaynaklardan alınması tavsiye edilmektedir. Buna rağmen eksiklik duyulan vitamin ve minerallerin doktor gözetiminde takviye yoluyla vücuda mutlaka alınması gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git