Hamilelikte Adet Olunur Mu

Hamilelikte Adet Olunur Mu
3 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik, kadınların hem vücutlarında hem de hormonlarında birtakım değişmelere sebep olan bir durumdur. Hamile olmak her kadının en büyük hayali iken hamile kaldıktan sonra kadınlarda birçok endişe de meydana gelebilmektedir. Hamilelikte özellikle de kadınların hormonlarında ciddi ölçüde değişiklikler ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelik belirtileri arasında yer alan adet görmeme durumu, en belirgin belirtilerdendir. Bu belirtiye sahip olan ve adet görmesi kesilen kadınlarda genellikle hamilelik görülmektedir. Adet kesilme durumu kişilerin hamilelikleri boyunca devam etmektedir. Kadınlar hamilelikleri dönemince 9 ay boyunca adet görmezler. Bazı bayanların hamileliklerinde meydana gelen kanamalar, adet kanaması değildir. Hamilelikte kadınlarda birçok nedenlerden dolayı kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda kadınların panik yapmamaları ve bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Özellikle de ilk 3 ay içerisinde görülen bu kanamalar birtakım durumların da belirtisi olabilir. Kanaması şiddetli ve ağrılı olan anne adayının vakit kaybetmeden bir doktora görünmesi gerekir. Çünkü bu belirtilere sahip olan kanamalarda anne adayının düşük tehlikesi altında olabilmesi olağan bir durum olabilmektedir.

Hamilelikte-Adet-Olunur-MuHamilelikte adet olunur mu? Sorusu her hamile kadının sorduğu ve cevabını merak ettiği bir konu olmaktadır. Bu nedenle de bu konu ile alakalı derin araştırmalar yapmaktadır. Bazı kadınlarda hamileliğinin özellikle de ilk birkaç ayında rahim adet görmeye alıştığından adet görülebilmektedir. Hamile olduğunu bir doktordan öğrenmeyen ve henüz bir ultrason görüntüsü almayan kadınlarda adet görme durumu devam etmesi halinde hamileliğin söz konusu olması mümkün olmamaktadır. Adet durumunun devam etmesinde kişinin bir doktora görünmesi ve hamileliğinin seyrini izlemesi son derece önemli olmaktadır. Hamile olmasına rağmen adet kanamaları sürekli olan kadınlarda düşük tehlikesinin yanı sıra bebeğinin kalbi oluştuktan sonra durması da görülebilmektedir. Aynı zamanda böyle durumlarda doktor kontrolünde kadınların dış gebelik geçirip geçirilmediğine de bakılmalıdır. Hamilelik esnasında adet görülmesi durumunda anne adayının rahim durumu da incelenmektedir. Rahim ağzında meydana gelen yaralar ya da enfeksiyonlarda kanamalara sebep olabilmektedir. Kadınların hamileliği sırasında vücutlarında birtakım değişmeler meydana gelmektedir. Bu değişmeler normal olduğu kadar anormal durumlarla da meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda kadınların vücutlarında normal olmayan bir değişmeler gördüğünde bir doktora başvurmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıkları açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Anne olmak kadınların en büyük hayali iken hamile kalmaları durumunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Hamilelikleri esnasında yaşayacakları en ufak bir aksilik bile hamileliğin son bulmasına sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Adet Olunur Mu ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Büşra dedi ki:

    Mrb ben sözlümle sürtünmeyolu ilişkiye girdim 3 satın girdi ve gün boyu aralıklı damla kan geldi sözlüm dışarı boşaldı ve 9 gün sonra adet oldum şimdi de bir ay oldu hala adetim gelmemiş göğsümde ve rahimde ağrı var şişkinlik var ilk ilişkiden sonra çok ağri olmuştu hastaneye gitmeye korkuyorum hamile olma ihtimalim var mı kızlıgim gitti mi?

    1. Doktor dedi ki:

      Merhaba Büşra Hanım, tabi ki ilişki yaşadığınız için himen ismi verilen zar bozuldu. Adet olduğunuz için gebelik ihtimali olmaz. Yaşamış olduğunuz belirtiler adet belirtileridir. Yinede doktor kontrolüne gitmenizi tavsiye ederiz.

Sayfa başına git