Hamilelikte Adet Olunur mu?

Hamilelikte Adet Olunur mu?
13 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Birçok kadın hamile olduğunu ancak adet kanamasının olmamasının ardından anlar. Normal zamanlarda gelmesi gelen adet kanamasının gelmediği anda kadınlar hamile olduklarını öğrenirler. Ancak bazı durumlarda hamile olduktan sonra da kadınların adet görmeleri mümkün olabiliyor. Aslında bu durum normal adet kanaması olmuyor ancak birçok kişi tarafından bu şekilde değerlendiriliyor. Halk arasında üstüne adet görme ya da üste adet görme gibi terimleri duymuşsunuzdur. Bu terim kadınların hamile oldukları halde adet gördüklerini ifade eder. Peki gerçekten de böyle bir durum söz konusu olabilir mi?  Hamilelikte adet olunur mu?

Hamilelikte Gelen Adet Kanaması

Hamilelikte adet olunur mu sorusuna cevap vermeden öne uzmanların bu konudaki görüşleriniz sizlerle paylaşalım. Uzmanlara göre fiziksel olarak hamilelikte adet durumu olmamalıdır. Ancak birçok kadınının başına gelen bu durum uzmanlara göre farklı nedenlerden dolayı oluşan kanamaları işaret etmektedir. Hamile olan bayanların hamilelik sürecinde sıklıkla karşılaştığı durumlardan bir tanesi döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi esnasında oluşan lekelenme şeklinde olan kanamalardır. Kişide geç döllenme söz konusu olduğunda ve bu durumun normal adet zamanına gelmesi durumunda lekelenme şeklinde kanamalar meydana gelebilir. Bu durum halk arasında üstüne görme olarak değerlendirilse de aslında farklı sebeplerden dolayı kanama meydana gelebilir. Bu yüzden hamilelik sürecinde meydana gelen kanamaların sebebini araştırmak ve buna göre uygun olan şekilde hareket etmek gerekir. Hamilelikte adet görme olarak değerlendirilen kanamaların sebeplerinden bir tanesi düşük olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamaların sebebinin düşük olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca dış gebelik durumunda da adet kanamasına benzer olan kanamalar meydana gelebilir. Bunun dışında rahimde meydana gelen değişimler de kanama olasılığını arttırmaktadır. Bazı kişiler bu konuya gereken önemi göstermemekte ve konuyu üzerine adet görüyorum diyerek geçiştirmektedirler. Ancak gebelikte görülen kanamaların mutlaka bu konuda uzman olan bir doktor tarafından araştırılması gerekir.

Yerleşme Kanaması Nedir?

Hamileliğin başlarında kadınların büyük bir çoğunluğunda hafif bir şekilde vajinal kanama ya da lekelenme görülebilir. Bu lekelenmeler çok fazla olmadığı sürece genellikle ciddi bir sorun oluşturmaz. Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamaların sebeplerinden bir tanesi de implantasyon kanamasıdır. Bu durum halk arasında yerleşme kanaması olarak da bilinir. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucunda oluşan kanamalar genellikle döllenmeden sonra yaklaşık olarak 10 gün içerisinde gerçekleşir. Bazı kadınlar yerleşme kanamalarını adet kanamaları zannederek hamile iken adet gördüklerini zannedebilirler. Ancak yerleşme kanaması ile adet kanaması aynı şekilde gerçekleşmez. Yerleşme kanaması, adet kanamasına göre çok daha hafif ve düzensiz bir şekilde gerçekleşir. Her şeyin normal olarak devam ettiği bir gebelikte adet kanamasına benzer bir şekilde kanama olmamalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu kanamaların sebeplerinin araştırılması ve buna göre hareket edilmesi gerekir.

Hamilelikte Adet Olunur mu? ile ilgili 4 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. hatice dedi ki:

  Merabalar ben adetime 5 gün kala öğrendim hamile oldugumu öğrendim kan testinde 45.57 çıktı. Sonra oburgin doktorun tekrar istedi 90.01 çıktı 2 gün sonra yanı adet gunum de lekelenmem oldu 249.41 çıktı sonra 2 gün sonra tekrar kan testi istedi doktorun ondada 1236.92 çıktı dış gebelik veya kimyasal gebelik olabilirmi yada ikiz olma şansım varmı yardımcı olurmusunuz

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım, hemen aklınıza kötü şeyler getirmeyin doktorunuz test sonuçlarını görüp size doğru bilgiyi verecektir. Tabi ki ALLAH verirse neden olmasın.

 2. Nurcan dedi ki:

  İyi günler benimde bir sorum olacak adet tarihim 11 mart mayıs 23 ya kadar bebeğim gözükmedi hatta boş gebelik dediler kürtaja gittiğim gün yani 23 mayısta bebek var 6 hafta. 1 günlük uyumlu henüz kalp atışı yok dendi dr kürtaj dan vazgeçti bekleyelim dedi 26 mayısta kanamam başladı az olarak devam etti ama parça gelmedi o tarihten beri dr gitmedim hamileliğin bütün belirtileri devam ediyor sadece kan değerim kanamada biraz düşmüştü 2680 oldu birdaha yaptırmadım sizin düşüncenizi merak ediyorum lütfen cevapsız bırakmayın şimdiden teşekkür ederim

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Bu soruyu daha önce de sormuştunuz ama tekrar cevap verelim. Muayene olmanız şart Nurcan Hanım. Düşük yapmış olabileceğiniz gibi düşük tehlikesi olıp gebelik devam da ediyor olabilir. Lütfen doktorunuz ile görüşün.

Sayfa başına git