Hamilelikte 3. Trimester

Hamilelikte 3. Trimester
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Hamilelikte 3. Trimester Dönemi

Hamilelikte 3. Trimester 27. Hafta başlamakta ve 40.haftaya dek sürmektedir. Gebeliği son dönemi olan bu dönemin sonunda doğum gerçekleşir. 27. Haftada bebeği beyin gelişimi hız kazanır. Bebeğin giderek büyümesi ve hareketlenmesi anne açısından nefes darlığı ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açabilmektedir. 28.Haftada bebek daha fazla yağ depolamaya başlar, bu sayede doğumdan itibaren vücut ısısını muhafaza etmesi kolaylaşır. Bunun yanında akciğer gelişimi de hızlanır. 29 Haftada bebeğin boyu 38 santime ağırlığı ise 1100 grama ulaşır. Böbrek üstü bezlerinden hormon üretimi de başlar. 30. Haftadan itibaren 1300 gram ağırlığa ve 40 santim boya ulaşan bebeğin hareketleri yavaşlar. Bunun sebebi bebeğin giderek büyümesi ve anne rahmindeki alanın kısıtlanmasıdır.

Hamilelikte 3. Trimester döneminin ortasına gelen 31. Haftada bebeğin kemik gelişimi hızlanır, bu sebeple daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bununla beraber bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvıda artış meydana gelir. Bu durum bebeğin ufak hareketlerinin bile fazlasıyla hissedilmesine ve anne adayının rahatsızlık duymasına yol açar. 32. Haftada bebeğinin yağ oranının artmasıyla birlikte cilt rengi yavaş yavaş kırmızıdan pembeye dönmeye başlar. Bu dönemde bebeğin tırnak yapısı tümüyle oluşmuştur. 33. Haftada bebeğin duyu organları daha da gelişir. Özellikle göz yapısında meydana gelen gelişmeler sayesinde bebek bulanık da olsa görebilir hale gelir. 33. Haftadaki diğer bir önemli gelişme ise bebeğin artık düzenli olarak uyumaya başlamasıdır. 34. Haftada bebek 2 kilogram ağırlığa ve 42 santim boya ulaşır. Bebeğin böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin hormonun annenin süt üretimine başlamasını sağlar. Bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir ve uykuları daha düzenli bir hale gelir.

Hamileliğin 3. TrimesterıHamilelikte 3. Trimester dönemi içerisinde yer alan 35. Haftada bebek açısından önemli bir gelişme meydana gelir. Bebeğin akciğerlerinde hava almayı kolaylaştıran sulfaktan adı verilen bir madde oluşur. Bu sayede olası bir erken doğum durumunda bebeğin solunum yapabilmesi mümkün hale gelir. 36. Haftada bebek hızla kilo alımına devam eder. Doğum zamanının yaklaşması sebebiyle bebek aşağı doğru inmeye başlar. 37. Haftada bebek yaklaşık 2,5 kilogram ağırlığa ulaşır ve diş eti gelişimi büyük oranda tamamlanır. 38. Haftada bebeğin bağırsak hareketleri başlar ve ilk dışkısını oluşturur. 39. Haftada bebek yaklaşık 3 kilogram ağırlığa ve 50 santim boya ulaşır. 40. Hafta gebeliğin son haftasıdır. Bu hafta içerisinde bebek yaklaşık 250 gram daha ağırlaşır. Bebeğin içerisinde bulunduğu kesenin yırtılması ve suyun gelmesiyle beraber doğum başlamış olur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git