Hamilelikte 2. Trimester

Hamilelikte 2. Trimester
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Hamilelikte 2. Trimester Dönemi

Hamilelikte 2. Trimester 14. Hafta başlamakta ve 26. Haftaya dek sürmektedir. Bu dönem genellikle gebeliğin en rahat dönemi olmaktadır. Düşük ihtimalinin oldukça azaldığı, annenin şikayetlerinin azaldığı, vücudun gebeliğe iyice alıştığı ve bebeğin büyük bir hızla gelişimini sürdürdüğü bir dönemdir. 14. Haftada bebeğin yüzü gelişmeye devam ederken yanakları, burnu ve kulakları oldukça belirginleşir. Bebeğin kas gelişimi hızlanmaktadır. Buna bağlı olarak bebek kafasını dik tutabilir hale gelmektedir. Bu haftadaki en önemli değişim ise bebeğin tiroid bezlerinin çalışmaya başlamasıdır. 15. Haftada bebeğin saç gelişimi başlamaktadır. Bununla beraber annenin karnı belirgin hale gelir.

Hamilelikte 2. Trimester döneminin 3.haftasında oldukça önemli gelişmeler yaşanır. Gebeliğin 16. Haftasına gelen bu dönemde bebek göz kapaklarını hareket ettirmeye başlar ve göbek kordonu olgunlaşır. Bununla beraber bebek solunuma başlar ve cinsiyeti artık ultrason ile görüntülenebilir hale gelir. 17. Haftada bebeğin tüm iç organları çalışır hale gelmektedir. Bebeğin kalbi kan dolaşımını sağlamak adına oldukça hızlı bir şekilde çalışır. 18. Haftada bebeğin boyutu yaklaşık 13 santimetreye, ağırlığı ise yaklaşık 150 grama ulaşır. İskelet gelişiminin hızlanması ile birlikte bebeğin anne karnındaki hareketlerinde de bir artış görülür. Bununla beraber bebek çevresel uyarılara daha duyarlı bir hale gelir. 19. Haftada bebeğin genital organları büyük oranda oluşur. Buna ek olarak bebeğin vücudu amniyotik sıvıya karşı daha dayanıklı hale gelebilmek adına kazeoza ismi verilen bir madde ile kaplanır.

Hamileliğin 2. TrimesterıHamilelikte 2. Trimester döneminin ilerleyen aşamalarında anne daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlar. 20. Haftaya ulaşılmasıyla birlikte gebeliğin yarısı tamamlanmış olur. Bu dönemde bebek yağ depolamaya başlar ve cildi kalınlaşır. 21. Haftada bebeğin kalp kasları daha da güçlenir ve kırmızı kan hücreleri üretilmeye başlanır. 22. Haftada bebeğin işitme, dokunma ve tat duyuları oldukça güçlenir. Bu sayede özellikle annesinin sesini duyabilir ve ayırt edebilir hale gelir. 23. Haftada bebeğin pankreası insülin salgılamaya başlar ve bebeğin tüm uzuvları oldukça net bir şekilde görünebilir hale gelir.

24. Hafta bebek için oldukça önemli bir haftadır. Bu dönemde meydana gelen doğumlar düşük değil erken doğum olarak isimlendirilir çünkü bebek artık herhangi bir kalıcı hasar meydana gelmeden annesinden ayrılabilir hale gelmiştir. Hamilelikte 2. Trimester döneminin son 2 haftasında bebekteki en önemli değişiklikler gözlerinde ve akciğerlerinde meydana gelir. 26. Hafta sonunda bebek yaklaşık 23 santimetre uzunluğa ve 1 kilogram ağırlığa ulaşır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git