Hamilelik Söktürücü İğne

Hamilelik Söktürücü İğne
10 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Hamile olmak kadınların hayatları boyunca istedikleri en önemli şeylerden biridir. Fakat çocuk sahibi olmak için çiftlerin belirli bir yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir. Maddi ve manevi imkânlarını sağlayamayan kişiler henüz çocuk istememektedirler.

Çiftlerin cinsel ilişki sırasında korunmamaları ya da meydana gelen ufak bir aksaklık olması sonucunda kadın hamile kalabilmektedir. Hamile kalan fakat bebeği doğurmak istemeyen kadınlar için birtakım çözümler de bulunmaktadır. Bu çözümler arasında en çok bilineni ise kürtaj olmaktır. Fakat bebeğini kürtaj ile aldırmak istemeyen kadınlar tercihlerini hamilelik söktürücü ilaçları kullanmaktan yana da kullanabilmektedirler.

Hamilelik söktürücü iğne yerine eczanelerde hamile söktürücü haplar bulunmaktadır. Bu hapların kadınların kesinlikle bir uzmana danışarak kullanması gerekmektedir. Düşük hapı olarak da bilinen hamilelik söktürücü haplar, içerisinde progesteron hormonu bulunmaktadır. Bu hormona sahip olan düşük hapı rahim içerisine yerleşerek var olan gebeliğin sonlandırılmasını sağlamaktadır. Fakat bu işlem sadece hamileliğin ilk haftalarında olması durumunda gerçekleşebilmektedir. Uzmanlar düşük hapının kullanılmamasını asla önermemektedir. Hamilelik söktürücü ilacın kullanılmasında kadınların aynı anda 3 tane ilacı birden alması gerekmektedir. Düşüğün gerçekleşebilmesi için ise rahim kasları aktif olmalıdır. Bu kasların çalışmaması durumunda ise kişiye başka bir ilaç daha verilerek kasların çalışması sağlanabilmektedir. Hamilelik söktürücü hapı kullanan kişide düşüğün gerçekleşmesi hemen olmaz. Hapın alınmasını takip eden 10 ya da 15 gün içerisinde düşük gerçekleşebilmektedir. Bu hapın kullanılmasında kesinlikle bir doktora danışılması gerekmektedir. Aksi takdirde başarılı bir şekilde düşüğün olmaması kadınlara ciddi hasarlar verebilmektedir.

Hamilelik Söktürücü İğneHamilelik söktürücü ilaçların kadınlara bulantı, kusma ve de kasılma gibi şiddetli ağrılar ile yan etkileri olabilir. Aynı zamanda başarısız bir şekilde gerçekleşen düşüklerde rahimde parça kalarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik söktürücü hapı kullanmak isteyen kadınların hamileliklerinin en fazla 7. Haftasında olması gerekmektedir. 35 yaşından büyük olan kadınların da bu hapı içmemesi son derece önemlidir. Hamilelik söktürücü hapların kullanımının 18 yaşından küçük kişilerde gerçekleştirilmesinde ise kişinin ileriki hayatında ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Kürtaj olmak istemeyip hamilelik söktürücü ilacı kullanmak isteyen kişilerin bu işlem sırasında son derece dikkatli olması ve olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalması durumunda acilen bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Kürtaj ya da hamilelik söktürücü iğne kullanmak yerine kişilerin cinsel ilişkilerinde kondom kullanması veya kadınların kadın doğum yöntemlerini uygulaması çiftler için çok daha sağlıklı bir durum olmaktadır.

Hamilelik Söktürücü İğne ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. pinar dedi ki:

    4 haftalik hamileyim. Hamileligimi sonlandirmak istiyorum
    Hap yerine söktürücü iğne kullanmam sagligim acisindan sorun yaratir mi. Siz ne onerirsiniz

    1. Jinekolog dedi ki:

      Sorun yaratabilir, doktor kontrolü eşliğinde bu kararı almalısınız.

Sayfa başına git