Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı
12 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Hiç kuşku yok ki hamilelik insan yaşamının en büyük mucizelerinden bir tanesi. Her bayan belirli bir yaşa geldikten sonra çocuk sahibi olmak istiyor. Bu doğrultuda da sağlıklı bir gebelik sonrasında sağlıklı bir bebek sahibi olmayı amaçlıyorlar. Gebelik öncesinde ve gebelik sırasında bayanların dikkat etmesi gereken birçok etmen bulunuyor. Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte her konuda internet üzerindeki sitelerden yardım alınabiliyor. Bu bilgiler bir yerden anne adaylarının bilinçlenmesini sağlarken bir yerden de akıllarının biraz karışmasına sebep oluyor. Bu aşamada bayanların araştırmalarını çok iyi düzeyde yapmaları ve genellikle belirli kanıtlara dayandırılan bilgileri dikkate almaları gerekiyor.

Folik asit kullanımı da hem internet üzerinde yer alan bilgilerde hem de bayanların arasında yaptıkları sohbetlerde sıkça geçen bir kelime grubu. Bayanlarda hamilelik öncesinde ve hamilelik esnasında folik asit kullanımı hakkında detaylı araştırmalara giriyorlar. Oldukça yararlı bir vitamin olan folik asit hem yeşil yapraklı besinlerde hem de özel olarak üretilen ilaçlarda bulunuyor. Bu doğrultuda bayanlar kullanmak için genellikle eczanelerden hazır bir şekilde almayı tercih ediyorlar. Hamile bayanlar için bu vitamin oldukça yararlı olduğundan bayanlar bu dönemlerinde folik asit kullanabilirler. Ancak ilk etapta hamilelik öncesinde kullanım konusunda akıllara soru işaretleri geliyor. Hamilelik ihtimalini düşürme etkisi olduğu da söylenen vitaminin bu sebeple dikkatli olarak kullanılması gerektiğinin belirtildiği alanlar var. Ancak uzman hekimler folik asidin bu konuda bir zararının olmadığını söylüyor. Buna ek olarak hamilelik öncesinde de bayanların kesinlikle folik asit kullanımına başlamaları öneriliyor.

Hamilelik Öncesinde Folik Asit Kullanım Miktarları Ne Olmalı?

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda hamilelik öncesinde bayanların kesinlikle folik asidi kullanmaya başlamalarında yarar olacağını belirtiyorlar. Bu doğrultuda gebelikten 6 hafta önce bayanların kullanıma başlayabilecekleri belirtiliyor. 6 hafta öncesinde başlanan folik asidin hücrelerin büyümesinde ve bölünmesinde oldukça yararlı olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu folik asit DNA hasarlarının onarılması için de en önemli vitaminlerden bir tanesi. Doktorlar gebelik öncesinde kansızlık sorunu olan bayanlara da bu vitamini önerebiliyorlar. Birçok alanda kanıtlanan bilgilere göre kan yapımında da önemli bir rolü bulunuyor.

Normal şartlarda bir beslenme alışkanlığı gösteren bir bayan, gebelik öncesi diyet ile 0,20 miligram kadar bu vitamini doğal yiyeceklerden alabilir. Ancak gebe kalmaya hazırlanan bir bayanının alması gereken folik asit miktarı 0,67 miligramdır. Eğer bir bayan aradaki farkı diyet sayesinde, normal besinleri alarak kapatmak isterse her gün 500 gram ıspanak ya da 900 gram brokoli tüketmelidir. Bunun da oldukça zor olacağı düşünülürse her gün alınan 0,4 miligramlık folik asit gebelik öncesinde bayanların ihtiyacı olan vitamini almalarını sağlayacaktır. Eğer bayanların ikince gebelikleri ise kullanım miktarı geçmişteki gebeliklerinin getirilerine göre değişiklik göstermektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git