Hamilelik (Gebelik) Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik (Gebelik) Testi Nasıl Yapılır?
19 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik, her kadını olasılığı ile heyecanlandıran bir durumdur. Adet döneminin gecikmesi, mide bulantıları gibi klasik belirtiler kadınları hamilelik şüphesine düşürebilir. Doktora gitmeden hamilelik durumunu tespit edebilmek hamilelik testleri ile mümkündür. Hamilelik testi nasıl yapılır? sorusu birçok kadın tarafından merak edilir.

Öncelikle testin yapılabilmesi için adetin en az 4-5 gün gecikmiş olması şarttır. Her testin içerisinde uygulama kılavuzu yer alır. Detaylı bir şekilde bu açıklamalar incelenmelidir. Kuru bir bardağa idrar yapılması sağlanmalıdır. Bardak cam ya da plastik olabilir ancak temizliğine dikkat edilmelidir. Hamilelik testlerinin içerisinde yer alan damlalık ile test düz bir zemine konduktan sonra, idrar damlatma kısmına idrar eklenmelidir. Sadece bu kısma damlatılmasına dikkat edilmelidir.

Gebelik testi nasıl yapılır konusunda en çok damlatma kısmına dikkat edilmesi gerekir. Bazı testlerde damlalık yer almayabilir. Bu gibi durumlarda temiz bir cisim ile de damlatma gerçekleştirilir. İdrarı damlattıktan yaklaşık 5 dakika sonra sonuç kendisini hemen test üzerinde gösterecektir. Sonuç kısmında tek bir çizgi oluşumu varsa gebeliğin olmadığı anlamına gelir. Eğer çift çizgi görülürse gebeliğin olduğu anlamını taşır. Eğer çizgilerden birisi daha silik olursa, gebeliğin henüz çok yeni oluştuğunun habercisidir. Eğer tek bir çizgi bile yoksa testin doğru yapılmadığını ve yeniden tekrarlanması gerektiğini belli eder.

Hamilelik testi nasıl yapılır konusundaki tüm kriterlerin tek tek doğru şekilde uygulanması şarttır. Kan ile de gebelik testi de yapılabilir. Normal bir kan alımı sonrasında sonuçlar 1-2 saat içerisinde verilebilir. Bazı hastaneler sonucu ertesi güne de atabilir. Değerlerin 20 üstünde olması kesin sonuç verir. 0 ya da 0,1 gibi sonuçlar gebeliğin olmadığına işarettir. Bu testte de yine adet gecikmesinin olmuş olması gereklidir. Bazı durumlarda ise gebelik testi yeniden istenebilir. Hastaneden hastaneye yöntemler farklılık gösterebilir.

Gebelik testi için yerine getirilmesi gereken koşullar ve doğru uygulanması gereken adımlar her zaman dikkat ve ciddiyet ister. Normal gebelik testinden sonra kadınlar daha da emin olmak için hastanede de kan testi yapabilirler.

Hamilelik (Gebelik) Testi Nasıl Yapılır? ile ilgili 15 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Selin dedi ki:

  Merhaba ben 9 aylık evliyim ilk 2 ay doğum kontrol hapı kullandım yaklaşık 4aydır korunmuyoruz daha önceden adet düzensizliğim yoktu bebek istediğimizden beri adetim hep 3-4 gün gecikmeli geldi 15 mayısta adet oldum ben bu ay 17sinde bir günlük kanamam oldu bunun sebebi nedir acaba test yaptırmalımıyım? (12mayıs 12 haziran tarihlerinde arasında eşimle iş sebebiyle ayrı şehirlerdeydik ) cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1. Doktor dedi ki:

   Anlattığınıza göre gebelik durumu olduğunu düşünmüyoruz. Adet gecikmeleri için doktora başvurabilirsiniz.

 2. gzm dedi ki:

  hocam merhaba…
  ssevgilim ile yakınlaşma yaşadıktan 17 gün sonra idrarda gebelik testi yaptım negatif çıktı.ama adetime 5 gün var,stresten beklemeye sabredemeyip test yaptım.sonuç doğru mudur ?
  yani yakınlaşmadan 17 gün sonra yapılan idrarda gebelik testi doğru sonuç vermiş midir ?

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba, bazı gebelik testleri yanıltabiliyor. Sonuç doğru da olabilir dilerseniz kan testi yaptırarak sonucu öğrenebilirsiniz.

 3. Sheyla dedi ki:

  salam….en son adet 20 mayda olmusam…..bu gune kimi 24 gunden bir adet oluram….ancaq indi iyun ayinin 25 di adetim olmayib…test edirem hamile oldugumu bildirmir….ne edib bilmirem….cevap versenin memnun olurum….tesekkurler

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba, adet gecikmesi yaşıyor olabilirsiniz. Bazı gebelik testleri doğru sonuç vermeyebiliyor. Doktora muayene olmanızda fayda var.

 4. Sheyla dedi ki:

  Tesekkurler doktor…ancaq adet gecikmem 5 yil evlilik suresinde hec olmadi…..limon suyu icirem ondan adet gecikmesi ola bilirmi?

  1. Doktor dedi ki:

   Limon suyunu neden içiyorsunuz? Bazı dönemlerde gecikmeler yaşanabilir. Doktor kontrolüne gidebilirsiniz.

 5. Sheyla dedi ki:

  Merhaba doktor….kilo atmaq ucun icdim limon suyun….2-3 gun bir nece damci iliq suya qatib icdim….bunda olar acaba…limonlu cay icirdim onda gecikmem olmurdu…

  1. Doktor dedi ki:

   Gecikme sebebi limon suyu ile ilgili değildir.

 6. Sheyla dedi ki:

  Tesekkurler doktor

 7. gzm dedi ki:

  hocam sevgilim ile 6 haziranda yakınlaşma yaşadık.elinde zevk suyu vardı ve benim vajinama değdi…Boşalma vajinamdan uzakta oldu ama zevk suyundan tedirgin olduk.23 HAZİRAN’da idrarda gebelik testi yaptım.negatif sonuç verdi. 28 Haziran adet günümdü ama 2 gündür pembe akıntı geliyordu..29 Haziran bugün tam kırmızı rengine döndü.Sizce reglimi mi görüyorum yoksa implantasyon olabilir mi.? teşekkürler

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım, regl olmuşsunuz. Anlatmış olduğunuz duruma göre gebelik riski olmaz.

 8. Derya dedi ki:

  sevgilşm sırtıma boşaldı . Hemn sıldık ama hamıle kalır mıyım

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba, anlattığınız durumda gebe kalma riski yoktur.

Sayfa başına git