Hamilelik Düşük İğnesi Ve Hapı

Hamilelik Düşük İğnesi Ve Hapı
3 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Çiftlerin cinsel ilişki sırasında doğru bir şekilde korunmaması durumunda kadınların hamile kalması son derece olağan bir durumdur. Özellikle de doğru zamanlarda korunmasız olan gerçekleştirilen cinsel ilişkilerde hamile kalma olasılığı çok daha fazla olmaktadır. Hamile kalmak istemeyen kişiler için birtakım yöntemler bulunmaktadır.

Kadınlarda kendilerini hamileliğe ve de anneliğe hazır hissetmemesi durumunda gebeliğine son verme hissi oluşmaktadır. Bu his ile birlikte eşiyle aldığı ortak karar sonrasında gebeliği bitirmek için birtakım yollar denenmektedir. Bu yöntemlerin kadının sağlığı açısından bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Doktorlar hamileliğin belirli bir döneminde kadınlara son derece sağlıklı ortamlar içerisinde kürtaj işlemi uygulamaktadır. Bu işlemler sonrasında gebelik sonlandırılır ve de kadının sağlığı tehlike altında kalmamış olur. Fakat tüm bunlara rağmen kürtaj olmak istemeyen ve yinede gebeliği sonlandırmak isteyen kişiler hamilelik düşük iğnesi ve hapı seçeneklerini de denemek istemektedirler. Piyasada düşük iğnesi bulunmamaktadır.

Fakat düşük hapı bazı ülkelerde satışı yapılmaktadır. Düşük hapı, gebeliğinin 7. Haftasına kadar kullanılabilen bir tablet şeklindeki ilaçtır. Bu ilaç ile sadece erken gebelikler sonlandırılırken 7 haftadan sonraki gebeliklere uygulanamaz. Düşük hapını kullanacak bayanların yaş faktörü son derece büyük bir önem taşımaktadır. Yaşı 35 yaşından büyük ve de 18 yaşından küçük kişilerin bu ilacı kullanması son derece büyük tehlikelere yol açabilmektedir. Düşük hapını kullanacak olan kişilerin bir doktora başvurması gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış bir şekilde vücuda alınan düşük hapının vajinada parça bırakması oldukça olağan bir durum olabilmektedir. Vajinasında ya da rahminde parça kalan kadınlarda ise ciddi tehlikeler meydana gelebilmekte ve kişinin hayatını sonlandırabilmektedir. Düşük hapını kullanmak isteyen bayanların, kullanma talimatlarını dikkatli bir şekilde okuması ve de anlaması gerekmektedir. Bu hapı kullanmak isteyen kişilerin 3 defa üst üste bu ilacı aynı anda alması şarttır.

Düşük İğnesiDaha sonra ise 15 gün boyunca düşüğün gerçekleşmesi beklenir. Düşüğün gerçekleşmemesi durumunda ise olumsuz bir durum meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de başarısız olan düşük hapı kullanımının ardından zaman kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekmektedir. Düşük hapı kullanmak kadınların hormonlarında büyük bir etki yaratabilmektedir. Bu sebeple bu hapı kullanmadan önce bir uzman kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Hamilelik düşük iğnesi ve hapı gibi son derece zararlı olan bu ilaçları kullanmak yerine uzmanlar kadınların kürtaj olmasının çok daha sağlıklı olduğunu belirtmekte ve bu nedenle de bu ilaçları önermemektedirler.

Hamilelik Düşük İğnesi Ve Hapı ile ilgili 4 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Zeynep dedi ki:

  akıntım fazla geliyor tiksinmediğim kokulardan tiksiniyorum arad bir başım ağrıyor sizce hamilemiyim

  1. Jinekolog dedi ki:

   Hamilelik durumu olabilir. Test yaparak sonucu öğrenebilirsiniz.

 2. Seda dedi ki:

  CYTOTEC hapı kullandım ağri ve kanama oldu.Fakat et parçası falan düşmedi.Düşmesi gerekmiydi.Karnım şiş neden acaba

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Kimden temin ettiniz bu ilacı bilemiyorum ama yasa dışı bir şey yaptığınızı belirtirim. Bu soruya cevap vermiyorum.

Sayfa başına git