Hamileliğin (Gebeliğin) 40.Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 40.Haftası
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 4023.Haftası

 

Hamilelikte 40. hafta genellikle doğumun gerçekleştiği hamilelik haftasıdır. Hamileliğin 40. haftasında ve hatta 1 2 hafta öncesine kadar bebeklerin doğumu gerçekleşir. Buna rağmen nadirde olsa bazı bebekler hamilelikte 41. haftaya kadar durmaktadır. Hamilelikte 40. haftada genellikle anne adayının doğum suyu gelir. 40. hafta içerisinde anne adayında yalancı doğum sancıları da olabilir, bu sancılar gerçek doğum sancıları da olabilir. Anne adayının doğum kanalı artık tamamen açılmıştır ve doğum için hazır bekliyordur.

Hamileliğin 40.Haftasında bazı anne adayları hastanede gözlem altında tedbir amaçlı tutulabilir ve anne adayının doğum suyunun gelmesi beklenebilir. Bazı anne adaylarnda 40. hafta içrerisinde bacaklarda, kollarda şişmeler meydana gelebilir. Bu da hamilelikte 40. haftanın zor bir şekilde gerçekleşmesine sebep olabilmektedir. Bebek anne karnı içerisinde hareket etmez ve artık başı tamamen aşağıdadır. Hamilelikte 40. hafta anne adayı için oldukça fazla risk taşıyan aynı zamanda da heyecanlı bir hamilelik haftasıdır. Anne adayı eğer doğum suyunu fark edemezse bebek anne karnında tehlikeli bir duruma düşebilir. Bu konuda kendi doktoru ya da başka uzman doktorları tarafından bilgilendirme yapılması gerekmektedir.
Özellikle de anne adayının ilk hamile olması durumuysa bu konuda tecrübesiz olabilir. Bu dönemlerde araştırmacı olması hem bebeğinin sağlığı açısından hem de kendi sağlığı açısından oldukça fazla önem taşımaktadır. Hamilelikte 40. haftada anne adayını baba adayı rahatlatmalıdır. Onun kendisini iyi hissetmesini ve destek olmasına yardımcı olması anne adayının stresini azaltır.

Hamilelikte 40. haftada bebeğin boy ve kilosuna baktığımızda tablo şu şekildedir; erkek bebeklerde bebeğin boyu 52 cm olurken; kız bebeklerde bebeğin boyu 52 cm olmaktadır. Bebeklerin 40. haftadaki kilosu 3400 gram olmaktadır. Bu da artık kendi doğum kilosunu ve boyunu hemen hemen anne adayına ve doktora söylemektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git