Hamileliğin (Gebeliğin) 39.Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 39.Haftası
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 39.Haftası

 

Hamilelikte 39. haftada anne yatmak ve kalkmak dışında pek bir hareket yapamaz. Bu nedenle eğer eşi çalışıyorsa anne adayının yanında bu haftalarda kesinlikle annesi, kardeşi gibi bir yakını olması gerekmektedir. Böylece herhangi bir isteği olduğunda ya da doğum belirtileri oluştuğunda yanında bulunan kişi ona yardım edebilir böylece hem anne adayı hem de bebek risk altında olmayarak stres ve panik olmadan bir doğum gerçekleşir. Anne adayının bu haftalarda çok fazla yorulmaması gerekmektedir. Hamilelikte 39. haftada hamileliklerden birçoğu bitebilmektedir.

Bu yüzden de hamilelikte 40. ve 41. haftaya kadar duran bebeklerin sayısı oldukça azdır. Hamilelikte 39. hafta doğum ile ilgili genel ve ayrıntılı bilgiler anne adayının kadın doğum uzmanından alınır. Doktor anne adayına ve gerekirse baba adayına doğum sırasında yaşanabilecekleri ve normal olması gerekenleri anlatır. Hangi durumlarda hastaneye mutlaka gelerek kontrol yaptırmalarını, eğer doğum esnasında oluşabilecek herhangi bir sorun görülüyorsa bunu anne adayıyla ve eşiyle paylaşarak gerekli tedbirler söylenerek bu tedbirlerin hazırlanmasını isteyebilir.

39 haftalık hamileDolayısıyla da hamilelikte 39, 40 ve 41. haftalar mutlaka doktor kontrolünde geçmesi gereken hamilelik haftalarından olmaktadır. Hamilelikte 39. haftadan itibaren anne adayı ani korku, üzüntü, stres ve panik yaşamalıdır. Bu noktada eğer anne adayında panik atak hastalığı varsa ya da doğum anını gözünde büyütürse bir psikolog ya da psikiyatist tarafından yardım alınması gerekebilir. Bu yardım doğuma kadar da olabilir, eğer anne adayının doğumdan sonra da telaşları devam ediyorsa doğumdan sonra da sürekli hale dönüştürebilir.

Hamileliğin 39.haftasına geldiğimizde bebeğin boyu; 51 cm ve kilosu 3200 gram kadar olmaktadır. Hamileliğin ilk haftalarından beri bebeğin vücudunda olan lanugo tüyleri artık bebeğin vücudunda olmamaktadır. Bebek doğum kanalındadır ve vajina 38. haftaya göre daha fazla açılmıştır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git