Hamileliğin (Gebeliğin) 38.Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 38.Haftası
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 38.Haftası

 

Hamileliğin 38.haftası ve anne adayı ile baba adayının doğum ve bebeği için hazırlık yaptığı hamilelik haftalarından bir tanesi olmaktadır. Bu yüzden de hamileliğin 38. haftası anne adayı doğum çantası listesini kontrol eder ve listedekilerin doğum çantasında olup olmadığını ya da miktarının yeterli olup olmadığını inceleyerek eksikleri tamamlar. Bebeğin odası için hazırlıklar tamamlanmalıdır. Bunun sebebi bu haftadan itibaren 39, ve 40. haftalar doğumun gelmesi ihtimali yüksek olan hamilelik haftalar olmaktadır.

Hamilelikte 38. haftada anne adayı eğer normal doğum yapacaksa nefes alıp verme egzersizleri yapmalı ayrıca da esneme hareketlerinde egzersiz çalışmalarında bulunmalıdır. Anne adayı gnel temizliğini yapmalı ve doğuma her an hazırlıklı olmalıdır. Bu dönemlerde gelen doğum suyu doktor tarafından tahmin edilemeyebilir. Normal doğum haftasına az bir süre kaldığından dolayı hamilelikte 38. haftada gerçekleşen doğumları doktorlar çoğu zaman tahmin edemezler.

Gebeligin-8-haftasiHamileliğin 38. haftasından itibaren doğum kanalında açılma gözlenir. Bu açılmaya bağlı olarak bebeğin 41. haftaya kadar bekleyip beklemeyeceği anne adayının kadın doğum doktoru tarafından söylenebilir. Açılma oranı fazlaysa anne adayı hastaneye yatırılabilir ve her an gelecek olan doğum sancıları tedbirli bir şekilde hastanede beklenebilir. Bu dönemde anne adayı bazı korkular yaşayabilir ve burada en önemli görev hamile olan bayanın eşine yani; baba adayına düşmektedir. Anne adayını teselli ederek stres ve panik yapmamasını söyleyerek bu dönemlerde ona olan sevgisini daha fazla bir derecede göstermelidir.

Hamilelikte 38. haftaya baktığımızda bebeğin boyu 50 cm ve kilosu ise 3.000 grama ulaşmıştır. Bebek bu dönemde herhangi bir değişiklik ya da gelişme göstermez. Sadece kilo almaya devam ederek boyu uzar. Hamileliğin 38. haftasında bebeğin baş çevresinin ölçüsüyle karın çevresinin ölçüsü aynı cm değerlere sahiiptirler. Bunun dışında bebek açısından söylenecek herhangi bir gelişme olmamaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git