Hamileliğin (Gebeliğin) 37.Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 37.Haftası
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 37.Haftası

 

Hamileliğin 37.haftası 41 haftalık doğacak olan bir bebek için son 1 ayın kaldığına işarettir. Bu dönemde bebek 8 aylık olmaktadır. Hamilelikte 37. haftadan itibaren doğuma kadar anne adayı güç ve zor bir serüven bekliyordur. Bunun sebebi; annenin karnının tamamen büyümesi ve hareketlerinin kısıtlanması bebeğin bazı dönemlerde sancı sancı hissettirmesi, bebeğin kafasının doğum kanalına yerleşmesiyle anne adayında bir baskı oluşması ve idrara gitme oranının artması bu zorlu mücadelenin en baştaki sebepleri arasında yer almaktadır.

Hamilelikte 37. haftaya gelindiğinde anne karnında bulunan bebeğin boyu ve kilosu şu şekildedir; boyu; 48 cm ve kilosu 2800 gram olmaktadır. Belirttiğimiz 2800 gram bebekten bebeğe ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. 2800 gramlık ifade ettiğimiz kilo 2500 de olabilmektedir. Bu noktada anne adayının telaşlanmasına gerek yoktur.

gebeliğin-37-haftasiHamilelikte 37. hafta içerisinde doğan bir bebek eğer genel bir sağlık sorunu yoksa ve kilosu normalse doğduğunda büyük bir çoğunlukla küvese girmeden yaşayabilmektedir. Sağlık sorunu olan bebeklerde ise bu durum küvese girmesinden sonra sona eriyor ve diğer sağlıklı bebekler gibi yaşamaya devam ediyor. Hamilelikte 37. haftada bebek tutma refleksini geliştirerek sert bir şekilde elinin değdiği cismi ya da nesneyi kavrayarak ona sıkıca bağlanır. Bu da doğduğunda annesinin saçını çekme ve tutma oyuncaklarını tutma ve biberonunu ya da emziğini eline alarak tutmasını ve yere atmasını sağlayan reflekslerdir. Saydığımız bu reflekslerin tamamı hamilelikte 37. haftada anne kanında olan bir bebek de bulunmaktadır.

Hamilelikte 37. haftaya baktığımızda akciğerler tam anlamıyla gelişmiştir ve nefes alışverişlerini yeterli düzeyde yaparak dünyadaki soluk alışverişine hazırlanmaktadır. Bu küçük alıştırmaları normal bir şekilde yapabilen bebekler hamileliğin 37. haftasında doğsalar bile sorun çekmeden yaşayabiliyorlar. Ayrıca bebeğin bu dönemle birlikte vücudu tombullaşarak kilo alımı devam etmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git