Hamileliğin (Gebeliğin) 36.Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 36.Haftası
23 Nisan 2017 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 36.Haftası

 

Hamileliğin 36. haftası bebeğin zamanında doğmasına 1 ay kaldığı dönemdir. Yaklaşık 4 ile 5 hafta sonrasında doğması gereken bebek hamilelikte 36. haftada dünyaya gelebilir Bu durum özellikle ülkemizde sık karşılaşılan bir durumdur. Hamileliğin 36. haftasında dünyaya gözlerini açan bebek, genellikle küvesde ya da yoğun bakımda yaşamaz. Normal yatış süresinden sonra taburcu olur. Bazı bebeklerde küvese ihtiyaç duyulabilir. Küvese ihtiyaç duyulan bebekler genellikle az kilo alan ve kalbi tam olarak gelişmemiş bebekler olabilir. Onların küvesde durduğu sürede en fazla 5 hafta olmaktadır.

Hamilelikte 36. haftada bebeğin boy ve kilo ölçüleri şu şekildedir; bebeğin 36. haftalık hamilelikte boyu, 47 cm, hamilelikte 36. haftada bebeğin kilosu 2600 gram olmaktadır. Hamileliğin 36. haftasına gelindiğinde bebeğin kilosu artmış ve aynı zamanda da yağlanma oranı da yükselmiştir. Bu durum hem bebeğin rahat hareket etmesini hem de annenin her hareketi yapmasını kısıtlar. Bebek rahmin tamamını doldurmuştur ve sadece dönüş hareketleri yapabilmektedir.

Hamileligin-36-haftasiHamilelikte 36. haftada bebeğin tekme attığı ya da başını annesinin karnına dayadığını pek göremeyiz. Artan kilolar sebebiyle anne adayı da artık pek çok işi yapamamakta hatta yatağına yatarken ya da yataktan kalkarken bile zorlanmaktadır. Birisinin yardımıyla ya da bir yere tutunarak kalkan anne adayı yalancı kasılmalar hissedebilir. Bunlar doğum sancıları değildir. Hamileliğin 36. haftasında artık 41 haftalık bebek görünümündedir ve akciğerleri tamamen gelişmiştir. İç organlarının gelişimi tamamlanmış ve adeta doğumu bekler duruma gelmiştir. Hamilelikte 36. haftada anne adayı artık daha fazla stres yapar ve psikolojik reaksiyonlar ani tepkiler yapabilir. Bunların hepsi normal olarak karşılanması gereken durumlardır.

Hamileliğin 36. haftasına bebek doğum kanalına inmeye başlar ve genellikle baş aşağı bir duruş sergiler. Bu durum ultrasondan görülebileceği gibi aynı zamanda da anne adayının karnını inmesinden de hissedilebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git