Hamilelere Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?

Hamilelere Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik, kadınların hayatları boyunca arzuladıkları ve hayatlarının en özel anı olmaktadır. Hamilelik boyunca anne adayının beslenme alışkanlıklarına ve de yaşam standartlarına yenilikliler ve değişiklikler katması gerekmektedir. Hayatını tamamen bebeğine göre ayarlaması gereken anne adayının bebek doğduktan sonra da bu değişikliğe ayak uydurması son derece önemlidir.

Hamile bayanların daha rahat koşullarda bu sürecini tamamlayabilmesi için özel kıyafetlere ihtiyacı bulunmaktadır. Aynı zamanda bebeğin doğduktan hemen sonra daha sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için bebek doğmadan hazırlıklarının yapılması gerekmektedir. Devlet de hamile bayanlara bu konuda büyük desteklerde bulunmaktadır. Düzenlenen yasalara göre yeni doğan bebeklerin 3 yaşlarına kadar bez ve mama masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. 3 yaşından sonra da 6 yaşına kadar oluşabilecek her türlü kreş, kırtasiye ve diğer masrafları yine devlet tarafından ödenmektedir. Bunun için de devlet tarafından anneye her ay 300 Türk Lirası ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda devlet, hamile ve çalışan kadınlara doğum izni de sunmaktadır. 2 ay doğum öncesi olarak tasarlanan doğum izinlerinde doğumdan sonra da 2 ay olan süreç 4 aya uzatılmaktadır. Bu süre boyunca anne adayları çalıştıkları yerlerden ücretlerini almaya devam etmektedirler. Bu doğum izninden faydalanabilmek için kadınların hamile olduklarına dair onaylı belgelerini çalıştıkları yerlerin insan kaynakları bölümlerine ve de muhasebe departmanlarına bildirmeleri gerekmektedir.

Hamilelere Verilen DesteklerAnne adaylarına verilen bu doğum izinleri devlet tarafından onlara verilen yasal haklardır. Her anne adayının bu izinleri kullanmaya hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda çalışan kişilere verilen yemek fişlerinin de sadece yemeklerde değil bebek masraflarında da kullanılmaktadır. Devlet tarafından verilen bu yardımlarda hamilelik sırasında alınan desteklerin hamilelik boyunca sürekli olarak sağlık kontrollerinden geçilmesi şartı bulunmaktadır. Çocuğun dünyaya gelmesinden sonra verilen desteklerde ise bebeğin her ay düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmesi gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmayan aile bireylerinin bulunması ile bu yardımlar çok daha hızlı bir şekilde verilebilmektedir. Ailede çalışan bir sosyal güvenceli kişi olması durumunda şartlı eğitim veya şartlı sağlık desteklerini almak mümkün olamamaktadır.

Anne adaylarına verilen bu destekler son derece faydalı olmaktadır. Bu destekler sayesinde anne adayı hamileliği boyunca maddi ve manevi olarak kendini daha rahat hissetmektedir. Anne adayının daha rahat bir hamilelik geçirmesi de hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Devlet tarafından verilen bu destekler ve de doğum izinleri için anne adayının bilinçli olması gerekmektedir.

Hamilelere Verilen Devlet Destekleri Nelerdir? ile ilgili 8 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Yasemin dedi ki:

  Ben sigortalı çalışanım ilk gebeliğim 3 yaşına kadar olan mama ve bez kreş yardımlarından faydalana biliyormuyum

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Benim konu hakkında bilgim yok.

 2. Yasemin dedi ki:

  Süt ve doğum izin ücreti için ne zaman başvuru yapmam gerekiyor 6 aylık hamileyim

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   doğum izni için 32 haftada doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 3. mahmut dedi ki:

  Eşim 4 aylık hamile ben işten yeni çıktım işsizim eşim hamilelik parasi alır mı ? We bşka hangi haklardan faydalanır

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Bu konuda bir bilgim yok ne yazıkki.

 4. Aysims dedi ki:

  8 haftalik hamileyim yesil kartliyim ikili test ve kan uyusmazligi ignesi yapilicak 28. Haftada igne ikili tes 12 haftada ucret odicekmiyim

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Onu gittiğiniz hastanenin anlaşması belirler.

Sayfa başına git