Hamilelere Doğum İzni Kaç Gündür?

Hamilelere Doğum İzni Kaç Gündür?
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Doğum yapmak kadınlar için son derece özel olsa da hayatlarını ve de yaşam tarzlarını tamamen değiştirmeleri gereken bir durumdur. İlk defa doğum yapacak anne adayları ise çok daha fazla heyecanlı ve de sabırsız bir şekilde bebeğini kucağına almayı beklemektedir. Tüm bu zorlu süreç boyunca çalışan anne adaylarına ise devlet tarafından bir süre boyunca doğum izni verilmektedir. Bu doğum izni doğumdan önce ve de doğumdan sonra olarak ayrılmaktadır.

Doğum İzni Nedir Ve Kaç Gündür?

Doğum izni, çalışan kadınlara verilen ve de hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının çok daha iyi olmasını sağlayan bir durumdur. Anne adaylarına doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra da yine aynı şekilde 2ay gibi bir doğum izni verilmektedir. Anne adayının ikiz çocuk, üçüz çocuk ya da daha fazla çocuğa hamile olması durumunda ise doğum öncesi verilen 2 aylık süreye iki hafta daha eklenebilmektedir. Aynı zamanda kanunlarda kadınların hamileliği sürecinde yaptırması gereken kontrolleri de yine ücretli izin günleri arasında yer almaktadır. Hamileliği boyunca kendini iyi hisseden anne adayları doğum öncesinde kendisine verilen 2 aylık doğum izninin üç haftasını çalışabilmektedir. Anne adayına verilen bu toplamda 4 aylık doğum izni ücretli olarak verilmektedir.

Doğum İzni Kaç GündürAnne adayı bu süre boyunca çalıştığı yerden maaşını almaya devam etmektedir. Fakat anne adayının bebeğini dünyaya getirdikten sonra 6 ay daha çalışmama hakkı bulunmaktadır. Bu 6 aylık izin süre ise ücretsiz izin olarak sayılmakta ve bu süre içerisinde anneye çalıştığı yerden ödeme yapılmamaktadır. Doğum sonrasında doğum iznini bitiren annelerin bebeklerinin 1 yaşına gelene kadar süt izinleri de bulunmaktadır. Bu süt izinlerinde annenin kendi belirlediği süreler içerisinde 90 dakika süt izni bulunmakta ve de bu süt izinleri annenin çalışma saatleri içerisinde yer almaktadır. Kadınların bu doğum iznini kullanabilmeleri için hamileliklerinin 8. Aylarında bir sağlık raporu almaları ve hastanelerde onaylatmaları gerekmektedir. Daha sonra bu onaylı belgeleri çalıştıkları yerlere götürülerek yasal izinleri olan doğum izinlerini kullanabilmektedirler.

Doğum izni, çalışan kadınlara verilen bir yasal haktır. Her kadının hamile kalması durumunda bu haktan yararlanması bebeği ve de kendi sağlığı için son derece önemlidir. Kişilerin bu yasaları yakından takip etmesi ve de böyle bir durum ile karşı karşıya kalması durumunda haklarını bilmesi gerekmektedir. Doğum izni ile birlikte anneler bebeklerini daha sağlıklı bir şekilde büyütürken maddi açıdan da zorlanma yaşamazlar.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git