Hamileler İçin Devlet Destekleri Nelerdir?

Hamileler İçin Devlet Destekleri Nelerdir?
21 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik birçok bayanın uzun yıllar boyunca hayalini kurduğu ve yaşamak istediği duygulardan birisidir. Her anne baba dünyaya getirecekleri bebeklerinin en iyi şartlarda yaşmasını ister. Bu yüzden bebeklerin doğumundan önce anne ve babaların çeşitli konularda hazırlık yapmaları gerekir. Hamilelik konusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ de anne ve baba adaylarına çeşitli konularda destek olarak yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte devlet destekleri konusunda son düzenlemelere göre doğum yapan annelere belirli bir miktarda yardım yapılacağı açıklanmıştır. Eskiden sadece eşi ve kendisi kamu kurumlarında görev yapan, yani devlet memuru olan ailelere yapılan doğum ücreti yeni düzenlemeler ile doğum yapan her anneye verilecektir. Böylece bu konuda büyük bir adalet sağlanmış olacaktır. Özel sektörde ya da kamu da çalışan veya hiç çalışmayan annelere devlet tarafından doğum yardımı yapılacaktır. Yapılan düzenlemeler göre annelere ilk çocuk için 300 TL ödenirken, ikinci çocuk için 400 TL ödenecek üçüncü çocuk için ise 600 TL ücret ödenerek doğum yardımı yapılacaktır. Böylece doğum yapan annelere ilk hediye devlet tarafından verilmiş olacaktır.

Hamilelikte Devlet Tarafından Tanınan İzin Hakları

Gebelere-Devlet-DestegiHamilelikte devlet destekleri konusunda tanınan haklardan bir tanesi de kadınlara verilen izin hakkıdır. Kanunun ilgili maddeleri gereğince anne adaylarına doğum öncesi sekiz hafta ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplamda on altı hafta ücretli izin hakkı tanınmıştır. Bu düzenlemeye göre hamile olan anne adayları bu sürelerde izinli sayılmakta ve maaşlarını herhangi bir kesinti olmadan almaktadırlar. Ayrıca annelerin doğum yaptıktan sonra istemeleri durumunda altı aylık daha ücretsiz izin hakkı bulunmaktadır.

Hamilelikte devlet destekleri olarak verilen bir diğer hak süt izinleridir. Kanunda belirlenen şartlara göre doğum yapan ve çalışmaya devam eden annelere çocukları bir yaşını doldurana kadar çalıştıkları her gün süt izni verilmektedir. Süt iznini çalışan kadın istediği saatlerde kullanabilmektedir. Kadınların süt izni olarak kullandıkları süreler normal çalışma süreleri içinde değerlendirilir ve maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz. Kanun gereği doğum yapan annelere tanınan bu hakların tüm işverenler tarafından uygulanması gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git