Hamile Kalmak İçin En Uygun Gün Hangi Gündür ve Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamile Kalmak İçin En Uygun Gün Hangi Gündür ve Ne Zaman Hamile Kalınır?
13 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Gün Hangi Gündür ve Ne Zaman Hamile Kalınır?

Bebek sahibi olmak, evlenen her çiftin gelecek planları arasında istisnasız olarak bulunmaktadır. Hem insanoğlunun, hem de kendi soyunun devamı adına bireyler dünyaya bebek getirmektedirler. Bunun yanı sıra bir aile oluşumunu tamamlamak, aradaki bağları güçlendirmek, çocuk sevgisi gibi faktörler de bebek sahibi olmak konusunda büyük birer etkiye sahiptir. Bebekler istisnasız olarak dünyanın en güzel, en masum varlıklarıdır. Onlarla ilgilenmek, ihtiyaçlarını karşılamak, oyunlar oynamak ve birçok faaliyette bulunmak insanların hem sosyal açıdan gelişmelerini, hem de topluma daha iyi adapte olabilmelerini sağlamaktadır. Ancak ne yazık ki bazı çiftlerde hamilelik konusunda sorunlar yaşanabilmektedir.

Hamile Kalınamaması Durumunun Nedenleri Nelerdir?

Bazı çiftler, korunma olmaksızın yeterli sayıda cinsel birleşmeye girseler de hamilelik gerçekleşmeyebilir. Bu durumun birtakım nedenleri olmaktadır; ancak akla ilk gelen neden olan kısırlık çoğu zaman karşılaşılan bir durum değildir. Hamile kalınmamasındaki en temel ve en yaygın neden, kişilerin yanlış şekilde cinsel birleşme yaşamaları ve cinsel birleşmeleri yanlış dönemlerde yaşamalarıdır. Herhangi bir tedavi olmaksızın, doğru işlemler uygulandığında kolayca hamile kalınabilir (ancak bazı durumlarda tedavi ihtiyacı zorunlu olmaktadır). Bazı durumlarda da özellikle erkeğin kısır olmaması; ancak sperm sayısının az olmasından kaynaklı olarak hamile kalınamama durumu yaşanabilmektedir. Bu durumda da bazı takviyelerle ve doğru zamanda, doğru şekilde birleşmelerle hamilelik sağlanabilmektedir.

Hamile Kalınması İçin Uygun Dönem Ne Zamandır?

Her kadın, belli bir yaştan itibaren adet döngüsünü yaşamaktadır ve bu döngü belirli aralıklar ile tekrarlanmaktadır (bazı durumlarda düzensizlikler yaşanabilmektedir; ancak genellikle bu döngü düzene girmektedir). Adet döneminin de kendi içerisinde evreleri bulunmaktadır. Bu evrelerde yumurtlama evresi, hamile kalınması için en ideal evredir. Spermin yumurtayı döllemesi için yumurtlama döneminde cinsel birleşmelerin yaşanması gerekmektedir. Yumurtlama evresi, sağlıklı birer adet dönemine sahip olan kadınlarda ilk kanamanın ardından 14. günde gerçekleşir. Bazı durumlarda bu günler arasında farklılık olabileceğinden; cinsel birleşmelerin ağırlıklı olarak yumurtlamanın 3 gün öncesinden 3 gün sonrasına kadar gerçekleşmesi gerekmektedir. Yani, ilk adet kanamasının ardından 11. gün ve 17. gün aralarında yaşanan cinsel birleşmelerde hamile kalma şansı artmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise; cinsel birleşmelerin iki günde bir gerçekleşmesidir. Bu durum genel geçer bir kural değildir; ancak özellikle sperm sayısı az erkeklerde spermlerin yenilenmesi ve güçlenmesi için 48 saatlik süre ideal olmaktadır. Böylece yeterli sayıda sperme ulaşılabilecek ve gebelik şansı arttırılacaktır. Cinsel birleşmenin sabah erken saatlerde gerçekleşmesi de hamile kalınması oranında artışa neden olmaktadır. Gece uykusu boyunca sperm üretimi artmaktadır ve spermler güçlenmektedir. Bu yüzden sabahları yaşanan birleşmelerde, spermlerin yumurtaya ulaşması ve yumurtayı döllemesi daha kolay olmaktadır. Eğer hamile kalmaya engel olan başka bir sağlık sorunu vb. durum yok ise, doğru zamanda, doğru pozisyonda (spermlerin yumurtaya daha rahat ulaşmasını sağlayan pozisyonlar) ve doğru motivasyon ile gerçekleştirilen cinsel birleşmeler sonucunda hamilelik gerçekleşecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git