Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
8 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hem annenin hamilelik sürecini daha rahat geçirmesi hem de bebeğin daha sağlıklı olabilmesi için hamile kalmadan önce yapılması gerekenler vardır. Bu noktalara dikkat edilmesi hamilelikte düşük gibi sorunların en aza indirilmesine yardımcı olduğu gibi düşük kilolu bebeklerin dünyaya gelmesini de engeller. Planlı ve sağlıklı bir hamilelik süreci için bu hususlara yaklaşık 2 3 ay öncesinden dikkat etmeye başlamakta fayda vardır.

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler listesinin başında varsa sigara ve alkol gibi alışkanlıkların bırakılması bulunmaktadır. Hamile kalmadan önce sigara ve alkolü bırakmak vücutta biriken toksinlerin atılmasını ve vücudun kendini toparlamasını sağlar. Hamile kalmayı düşünen bir kadının bu konuda oldukça hassas davranması gerekmektedir. Sigara ve alkol kadında doğurganlığı azaltmasının yanında düşük oranını arttıran başlıca etkenlerden biridir. Pasif içiciliğin de vücuda oldukça zarar vermesi nedeniyle hamile kalmayı düşünen kadının sigara içilen ortamlardan da uzak durması tavsiye edilmektedir.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler listesinin ikinci sırasında folik asit alımını arttırmak vardır. Folik asit alımı genellikle hamile kalmadan 2 ay önce başlamaktadır. Anne adayı sağlıklı bir beslenme programına sahip olsa da her yenilen ve içilenden folik asit ihtiyacının karşılanması mümkün değildir. Folik asit yetersizliği bebeklerde en sık rastlanan doğuştan gelen problemlerden biri olan Spina Bifida hastalığına sebep olmaktadır. Bu riski en aza indirmek adına anne adayının doktor kontrolü altında folik asit kullanması gerekmektedir. Bununla beraber kafein tüketimini azaltmak da oldukça önemlidir. Fazla kafeinin bebek gelişimi açısından oldukça önemli bir mineral olan demirin emilimini zorlaştırdığı bilinmektedir.

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler arasında kilo kontrolü de yer almaktadır. Fazla kilolu veya düşük kilolu kadınların hem hamilelik hem de doğum esnasında daha fazla sıkıntı yaşadığı bilinmektedir. Bu yüzden bir diyetisyen gözetiminde sağlıklı bir şekilde kilo almak veya kilo vermek, vücut kitle endeksini 20 ile 30 seviyesine arasına sabitlemek gerekmektedir. Abur cubur diye tabir edilen ve hiçbir besleyici özelliği olmayan gıdalardan kaçınmak, taze ve sağlıklı gıdalara yönelmek de anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kalsiyum bu dönemde bebeğin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olabilmesi için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebeple süt, yoğurt, peynir, tavuk gibi gıdaların düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Vücudu mental ve fiziksel açıdan hamileliğe hazırlamak ve için bir egzersiz programı hazırlanması da hamile kalmak isteyen kadınlara verilen önemli tavsiyeler arasındadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git