Hamile Kalmadan Cinsiyet Belirlenebilir mi?

Hamile Kalmadan Cinsiyet Belirlenebilir mi?
17 Kasım 2015 tarihinde eklendi.

Hamile Kalmadan Cinsiyet Belirlenebilir mi?

Bebek sahibi olmak isteyen her anne ve baba aynı zamanda cinsiyet konusunda da çok meraklı davranmaktadır ve bir takım yöntemlerle bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeye çalışmaktadırlar.

Gebelikten önce cinsiyet belirlemek de yine son zamanlarda çiftlerin oldukça kafa yordukları uğraşları arasında yer almaktadır. Hamile kalmadan önce cinsiyet belirleme konusunda çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin dışında kişinin aldığı gıdalardan ailedeki kız ya da erkek bebek oranı dahi cinsiyet belirlemede bir etkendir. Örneğin kız bebek isteyen bir çiftte annenin tuzlu gıdalardan uzak dururken daha tatlı gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Erkek bebek isteniyor ise, daha çok tuzlu gıdalarla beslenilmeli ve meyve ve sebze ağrılıklı bir beslenme alışkanlığı sağlanmalıdır. Planlı gebeliklerde anne adayı tuzlu et ve balık tüketimini artırmalıdır ki bebeği erkek olsun. Kız çocuk için ise tuzsuz kuruyemiş ve yeşil sebzeler belirleyici olabilir.

Ortaya konan tahminler her ne kadar tesadüfi de olsa yıllardır çiftler gebelikten önce cinsiyet belirlemek için çabalayıp durmaktadırlar. Daha bilimsel olarak ise, kadında Y kromozomu bulunmaz ve kadının yumurta hücresi X kromozomundan oluşmaktadır. Erkeğin spermlerinde ise X ve Y kromozomları bulunmaktadır. Eğer X kromozomu içeren sperm kadının yumurtasını döllerse iki tane X yan yana gelir ve bebeğin cinsiyeti kız olur. Tam tersi Y kromozomu içeren sperm kadının yumurta hücresine ulaşırsa X ve Y kromozomları yan yana gelir ve bebeğin cinsiyeti erkek olur. Bu durumda cinsiyet belirlemede etken baba olmaktadır.

En çok kullanılan cinsiyet tahmin yöntemi ise Çin Takvimi Yöntemi‘dir. Bu yöntemde kadının yaşı ve hamile kalınan ay cinsiyet belirlemede rol oynamaktadır. Hamile kalmadan cinsiyet tahmini için bu yönteme de başvurabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Shettles Medotu adını almaktadır. Bu metoda göre kadının yumurtlama anına yakın bir süreçte ilişkide bulunulması durumunda bebeğin cinsiyetinin erkek olma ihtimali vardır. Yumurtlama anından 2 ya da 4 gün önce ilişkiye girilirse bebek kız olacaktır.

Ericsson Albumin Yöntemi de sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme göre erkek bebek isteniyor ise Y kromozomu içeren bölgedeki spermler ile aşılama yöntemi sayesinde gebelik denenmektedir. Kız bebek isteniyorsa aşılama X kromozomu içeren bölgedeki spermlerle denenmektedir. Microsort Yöntemi ise spermler aşılama veya tüp bebek yöntemleri ile rahim içerisine gönderilmektedir. BabyChoice Yöntemi (Selnas Yöntemi) de, kadın yumurta hücresinin yüzeyinin bazı dönemlerde değişik kutuplaşmaya uğramasına dayandırılmaktadır ve yumurta hücresi X ve Y kromozomu içeren spermleri bazı dönemlerde çekerken bazı dönemlerde itmektedir.

Tüm bu yöntemlerle hamile kalmadan önce cinsiyet belirleme konusunda tahminlerde bulunabilir ve doğum öncesini keyifli bir hale getirebilirsiniz. Başarı oranları yüzde 70 ya da 80’leri bulan bu eğlenceli yöntemler bilimsel olmasa da tahmin şansınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git