Hamile Kalma Yöntemleri ve Pozisyonları

Hamile Kalma Yöntemleri ve Pozisyonları
1 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Her cinsel ilişkide hamile kalınmayacağı gibi, bir kez girilmiş ilişkide bile hamile kalma ihtimali vardır. Peki, bunu ne belirliyor? Hamile kalma yöntemleri ve pozisyonları nelerdir?

İlişki sonrasında hamile kalınması için öncelikle spermin vajinaya doğru şekilde bırakılması ve bir süre beklenmesi şart. Rahim boynuna en yakın yerde bırakılan sperm hamile kalma ihtimalini artıracaktır.

Hamile kalma yöntemleri ve pozisyonları kişiden kişiye değişecek faktörler gösterebilir ama genel olarak ana hatları aynıdır. İlk etapta erkeğin boşalma anını en derin noktaya kadar iterek tam boşalma yapmasıyla gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ayrıca pozisyon olarak erkeğin üstte kadının altta olması en başarılı tercih olacaktır. Belli bir süre bekledikten sonra artık görev kadının pozisyonuna kalmıştır. Öncelikle kadının elleriyle rahim ağzına yapacağı baskı ile içeriden dışarıya sperm kaçağı önlenecektir ve sonrasında kalçası yukarıda olacak şekilde 15-20 dakika beklemesi gerekmektedir. Bunun için yumuşak bir yastık konsantrasyonu bozmazsa ilişki sırasında, bozacaksa bekleme pozisyonunda meni kaçağı olmadan yapılmalı. Kesinlikle bu süreler içerisinde idrar yapılmamalı ve hiçbir şey için kalkılmamalıdır. Vajina suyla dolacak şekilde yıkanmamalıdır. Toplumumuzun vajinal duş alışkanlığı çok yaygın, bu yüzden doğal florası bozulmakta ve çeşitli mantar hastalıkları ya da enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. Ayrıca erkeklerin ilişki öncesinde aşırı sıcak duş yapmaları sperm sayısını azaltacaktır. Testis sıcaklığa duyarlı ve hassastır.

PozisyonHamile kalma yöntemleri ve pozisyonları sadece bunlarla kalmamakta ve diğer noktalara da dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle kadının 28 günlük periyodlarda adet gördüğünü düşünürsek, 14. gün yumurtlama zamanı olarak kabul edilir. Gün aşırı olacak şekilde 10. ve 18. günlerde ilişkiye girmek hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu zaman olacaktır. Gün aşırı olmasının nedeni ise her gün girilecek ilişkiye oranla sperm sayısının daha fazla olmasıdır. Bu yüzden gün aşırı ilişki daha sağlıklıdır.

Diğer önemli etkenler arasında alkol tüketimi, sigara alışkanlıkları, tek yönlü ya da yetersiz ve dengesiz beslenme, stres, yorgunluk gibi durumlardan uzak durulmalıdır. Bunlar hem erkek hem kadın için olumsuz faktörlerdir. Çocuk düşünen ailelerin bu zararlı alışkanlıklardan, ilişkiye girmeden bir iki hafta önce vazgeçmelerinin faydası çok az olacaktır. Bunun için bu alışkanlıkların en az bir yıl öncesinden bırakılması hamile kalma ihtimalini artıracağı gibi sağlıklı çocuk gelişimi için de şüphesiz büyük katkılar sağlayacak ve sağlıklı bireyler kazandıracaktır. Elbette anne babaların da sigara gibi kötü alışkanlıkları bırakmaları kendilerine sağlık katacağı kesindir.

Hamile Kalma Pozisyonları

Hamile Kalma Yöntemleri ve Pozisyonları ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. Nermin dedi ki:

  Merabalar ben bir sene öncebes aylık bebeğim karnında oldu ve ondan sora büyülü hamile kazanıyorum dokdorum sorunun yok diyo ne yapmam lazım

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Büyülü Hamile kazanıyorum?
   Ne demek istediniz anlayamadım?

Sayfa başına git