Haftalara Göre Bebeğin Boyu ve Kilosu

Haftalara Göre Bebeğin Boyu ve Kilosu
13 Aralık 2014 tarihinde eklendi.

Hamilelik süresinde anne adayları tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de bebeklerinin boyunun ve kilosunun ne kadar artış gösterdiğidir. Genel olarak her bebeğin büyüme hızı ve kilosu farklı olmaktadır. Ortalama olarak hamilelik boyunca haftalara göre bebeğin boyu ve kilosu belirlenmiş olsa da bebeğinizin tablolarda belirtilen düzeyin altında ya da üzerinde olması bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelmemektedir.

Örneğin bebeğin anne ve babası ufak yapılı ise bebeğin de ufak bir vücut yapısına sahip olması son derece normal olacaktır. Böyle bir durumda bebeğiniz belki de tablo değerlerinin altında bir değere sahip olabilir, ancak bu bir anormallik olduğu anlamına gelmemektedir. Bu konuda zaten düzenli olarak kontrollerinizi yapmakta olan hekiminiz gerekli olan incelemeleri yapacak ve sizi detaylı bir şekilde haftalara göre bebeğin boyu ve kilosu ile ilgili olarak bilgilendirecektir. Eğer bir gelişme problemi olduğunu düşünüyorsa da gereken kontrolleri ve müdahaleleri yapacaktır.

Bebeklerin boyu ilk birkaç aydan sonra ultrason ile ölçülememektedir. Çünkü bir süre sonra bebek anne karnında dik bir vaziyette değil yuvarlak bir şekilde durmaya başlayacaktır. Bebeğin herhangi bir gelişme probleminin olup olmadığı kilosunun ölçülmesi ile tespit edilmektedir. Bebeğin kilosu ise tartı ile ölçülemediği için baş çevresi genişliği, bacak boyu gibi değerlerin kullanılması ile bir formülle hesaplanabilmektedir. Bu formül hesaplaması ise kesin bir değer vermemekte, tahmini bir hesaplama olmaktadır.

Haftalara Göre Bebeğin Boyu ve Kilo Grafiği Haftalara Göre Bebeğin Boyu ve Kilosu

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git