Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik
16 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Gebelik 40 haftalık bir süreci içeren önemli bir dönemdir. Kadınlar için hafta hesaplama yöntemleri mevcuttur. Her haftanın ayrı bir önemi vardır. Bazı haftalar diğerlerine göre daha önemlidir. Zor ve yoğun bir süreçtir. Dikkat edilmesi gereken detaylar ve ipuçları bilindiği takdirde daha rahat bir hamilelik geçirmek mümkündür.

Hafta hafta gebelik oluşumu dikkate alınmalıdır. Hamileliğin ilk haftası aslında kadın hamile değildir. Adet döngüsünün ilk haftası bu dönemi belirler. Fallop tüpleri denen kısım yumurtalığın olgunlaşmasının başladığı bir alandır ve bu haftada gelişimi için vücut bir adım atar. Bu kısımda ilk hafta itibari ile progesteron hormonu salgılanır ve bu salgı hamilelik oluşumunu geliştirir. Birinci ay sonrasında yaklaşık olarak 6. hafta ile bebekte ilk kalp atışları meydana gelir. 11. ve 14. haftalarda bebekteki organ oluşumları ciddi ölçüde tamamlanır. Aynı zamanda bu haftalar içerisinde down sendromu testi de uygulanabilir. 19. ve 20. hafta ise bebek organlarının en net şekilde ortaya çıktığı zaman dilimi olarak bilinir.

Hafta hafta gebelik oluşumu esnasında bu haftalar itibari ile bebek tamamen ortaya çıkmaktadır. 28. ve 35. hafta arasında artık doğuma yönelik takipler gerçekleştirilir. Doktor kontrolleri de bu yönde olur. 35. hafta sonrasında bebeğin boyutu ağırlığı gibi etmenler de göz önünde bulundurularak, bebeğin nasıl doğacağı konusuna karar verilir. Normal doğum için gereken şartların tamamı oluşturulabiliyor mu diye bakılır. Herhangi bir risk durumu söz konusu ise buna göre önlem alınır. Bebeğin cinsiyeti ise 16-17 arası bir haftada belirlenebilir ancak en kesin sonuç 20. hafta ile birlikte alınır. Genel olarak da 9. hafta içerisinde bebekte ilk hareketlenmeler meydana geldiği sanılsa da bunlar bağırsaktaki hareketlenmelerdir. En net olarak 16. hafta sonrasında bebek hareketleri anne karnından hissedilebilir. İlk hamilelikte ise daha geç olma ihtimali de vardır.

Hafta hafta gebelik oluşumu her zaman doktor kontrolü içerisinde devam ettirilmesi gereken önemli bir süreçtir. Gebelik döneminde 40 hafta boyunca anne adayları bebeğe ve kendisine çok iyi bakmalı ve doktor önerilerinden dışarı asla çıkmamalıdır.

Hafta Hafta Hamilelik kategorimizdeki konuları inceleyerek hamileliğinizin haftalarındaki durumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik ile ilgili 14 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. sabina dedi ki:

  men cox sancilayiram 4 taftalig hamilyem

  1. Doktor dedi ki:

   Merhaba, hayırlı olsun tebrik ederiz. Umarız bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.

   1. sabina dedi ki:

    Salam hekim sancilarin olmasi normaldir?

    1. Doktor dedi ki:

     Nasıl bir sancı yaşıyorsunuz? Şiddetli sancılar var ise acil olarak doktorunuza başvurunuz.

 2. Mehtap dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacaktı benim iki gün günüm geçti gidip kan testi yaptırdım 205 dediler hamilelik var görünüyor dediler daha adet olmadım dün gittim doktora sağlık ocağına gittim bide folikasit kullanıyorum şimdiden tskr ederim hocam

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Selamlar
   Evet bu sonuca göre gebesiniz. Ama ben genelde 2 gün sonra testi tekrar ederim genelde. 2 katına yükselişini görmek sağlıklı gebelikle uyumlu bulgudur.
   Hayırlı olsun
   (Folik asit 400 mikrogram kullanabilirsiniz.)

   1. Elif dedi ki:

    Hayırlı akşamlar hocam bende gebelik var Dr. A gittim göbek ve kasık ağrısı çekiyorum bunun nedeni neyle alaka olabilir 2 gündür vajina da ve göbek kısmında ağrıların oluyor .İyi Akşamlar Teşekkür ederim

    1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

     Selam
     Kaç haftalık gebesiniz acaba?

 3. nuray dedi ki:

  merhaba ben hamile oldugumdan subheleniyorum. belimde agrilar var karnimda bazen sancılanmalar oluyor midem bulaniyor aferdisiz ama adet tarihimede 4 gün var. ama ben hiç bir zaman, zamanında olmuyorum adetimi hep öne geliyor. mesela, ben gecen ayın 1-i adet oldum, sonra 28- i yeniden oldum hep öne geliyor

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Ok bekleyin olmazsanız test yaparsınız Nuray Hanım

 4. nuray dedi ki:

  böyle deyişiklikler olmasi cocuk yapmamı engellemez degil mi?

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Hayır Nuray Hanım. Sizin adet düzeniniz de böyle.

 5. nuray dedi ki:

  merhaba. Ben test yaptım pozitif çıktı hesaplamama göre 3 haftalık hamileyim gitmem gereken bir yer var yoluda 3 saatlik yol gitsem bişey olmaz değilmi?

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Böyle bir garanti veremeyiz buradan.

Sayfa başına git