Günlük Ped Kullanılmalı mı?

Günlük Ped Kullanılmalı mı?
12 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Gün içerisinde iç çamaşırında sürekli ıslaklık hisseden pek çok bayan günlük ped kullanmaktadır.

Özellikle kadın hastalıkları ile karşılaşmamak için kuruluk önemli bir konu. Ancak yine de sürekli ped kullanımı yerine daha sık iç çamaşırı değişimi daha faydalı olacaktır. Özellikle bir pedin saatlerce değiştirilmeden kullanılması faydadan çok zarar vermektedir. Kuruluk önemlidir fakat akıntının sürekli tene teması çok daha ciddi sağlık sorunları meydana getirebilir.

Doğru günlük ped kullanımı

  • 1-2 saat süreyle ped mutlaka değiştirilmeli
  • Cilde uygun ped tercih edilmeli
  • Islaklığı emmeyen, aksine daha fazla hissettiren pedler asla tercih edilmemeli
  • Kaşıntı gibi problemler yaşanıyorsa pedin doğru kullanımı ve markası ile ilgili olarak bir uzmandan yardım alınmalı

Günlük ped kullanımının en büyük sakıncası enfeksiyon riskini arttırması ve sürekli tene temas ettiği için ciltte tahriş meydana getirmesidir. Bu nedenledir ki, çok gerekli haller dışında temiz iç çamaşırı ile idare etmek daha doğru bir seçimdir. Daha ucuz, yüzde yüz pamuk olmayan pedler de asla tercih edilmemelidir. Özellikle naylon katkılı ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu ürünler cilt tahrişini arttırmaktadır. Daha önce günlük ped kullanmamış ve yeni başlıyor olabilirsiniz. Bu durumda her hangi bir pedi kullanmadan cildinize zararı olup olmadığını anlayamazsınız. Bu durumu aşmak için iyi marka bir pedi tercih edip cildinize verdiği his konusunda denetleyici olmalısınız. Eğer kaşıntı ya da bir rahatsızlık hissi yaşıyorsanız pedinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Kadınlar genelde dışarıda olduklarında günlük pede daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu, onlar için en koruyucu yoldur. Bunun dışındaki hallerde çamaşır değişimi daha faydalı bir yoldur. Genital bölge temizliği ve hijyenin sağlanması çok önemlidir. Çünkü bu sorun bir kadının yıllar süren bir hastalıkla uğraşmasına ya da hamile kalamamasına neden olabilir. Günlük pedler kadınların günlük yaşantısında büyük kolaylık sağlayabilir. Ancak bir işe dalıp pedin değişimini ihmal etmek bile kalıcı enfeksiyon rahatsızlıkları meydana getirebilir. Hissedilen hafif ıslaklar da kadınlar tarafından genelde ciddiye alınmazlar. Bu sıvı bile cilde ciddi zararlar vermektedir.

Genital bölge hijyeni konusunda çoğu kadın bilinçli olsa da özellikle daha küçük kız çocukları bu konuda bilinçlendirilmelidir. Çünkü onlar büyükler kadar tecrübeli değildirler. Vajinada mantar oluşması gibi ciddi sağlık problemleri çok daha küçük yaştaki kız çocuklarının da karşılaşabileceği ciddi problemlerdir. Bu nedenle kız çocuklarının haftada bir kez de olsa kontrol edilmelerinde fayda vardır. Görünen her hangi bir kızarıklıkta bile hemen bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Temizlik ve hijyen son derece önemli konulardır. Kadın üreme organı dış etkenlerden çok daha çabuk etkilenen bir yapıda olduğu için iki katı özen gösterilmesi organlardandır.

Bu nedenle günlük ped kullanmak zararlı mı değil mi, konusunda zorunlu haller dışında daha çok iç çamaşırı değişimi önerilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git