Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
18 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Gonore cinsel yolla bulaşan, erkeklerde genel olarak idrar kanalında iltihap ve bel soğukluğu, kadınlarsa rahim ağzında iltihap şeklinde görülen bir hastalıktır. Bel soğukluğu yalnızca cinsel temas ile bulaşan bir hastalıktır.

Neisserria Gonorrhoeae bakterisinin meydana getirdiği hastalık mikroskobik şekilde kahve çekirdeğini andırır ve çiftler şeklinde bulunur.

Gonore (Bel soğukluğu) Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu (Gonore) genel olarak belirtili bir şekilde ortaya çıkmaz. Ancak belirti vermesi durumunda da şikayetler 1 ay içinde meydana çıkar. Bel soğukluğu hastalığı genel olarak cinsel ilişkide bulunulmasından yaklaşık olarak 4 ya da 6 gün sonra kendini göstermektedir. Bu belirtiler ise, erkeklerde penis ucundan, kadınlarda ise vajinadan sarımtırak ve kıvamlı irin şekilde akıntı gelmesi ile görülür.

Pelvik iltihaplı hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni olabilir, adet dışı kanama yaparak adet düzensizliğine yol açar, kronik kasık ağrılarına sebep olur, idrar yapma esnasında ağrı, yanma ve acı hissi (sistit), sık idrara çıkma, boğaz ağrısı farenjit şeklindedir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel soğukluğu hastalığının tedavisi de antibiyotik ile yapılır ama bu hastalığın etkeni penisilin grubuna ait olan antibiyotiklere karşı dirençlidir.

Bel soğukluğu hastalığı olan kişilerde genel olarak başka bir takım cinsel temasla bulaşan hastalık da olabileceği için kişilerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda tarama yaptırması iyi olur.

Bel soğukluğu hastalığı yaşayan kişilerin bir çoğunda Chlamydia mikrobu da bulunabilir. Bu hastalık tedavi edilmediği durumlarda kadın ya da erkeklerde kısırık oluşturabilir ve kadınlarda idrar kanalı ve fallop tüplerinde geri dönüşümü olmayan zararlar vererek kısırlığa neden olurken, erkeklerde genital bölgede bakterinin yayılması durumunda kısıtlık meydana gelir. Dolayısı ile bu hastalıkta da erken teşhis ve tedavisi önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git