Genital Siğil Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Genital Siğil Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
18 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Genital siğil, kişilerde daha çok psikolojik ve görsel sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle siğiller tedavi edilmesi gereken ve tedavisinin geciktirilmemesi gereken önemli bir durumdur. Aksi durumda hızla bir yayılma ve üreme gerçekleşmektedir. Pek çok siğil şüphesi ile jinekolog, ürolog veya dermatolog uzman hekime giden kişilerde gereksiz yere kanser olma korku stresi ve endişesi vardır.

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Kondilom yani siğiller kesinlikle ihmal edilmemesi ve hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Tedavi ile virüsü ortadan kaldırmak mümkün değildir, fakat siğillerden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Tedaviyle sadece siğiller yok edilir ve hızlı olan bulaşma tehlikesini ve yayılmayı durdurur.

Pek çok durumda bir seferlik tedavi yeterli değildir, en az iki seans gerekmektedir. Tedavinin başarısı lezyonların yaygınlığına ve HPV seçeneğine bağlıdır. Tedavideki yaklaşım seçeneklerinden tıbbi ve cerrahi olmak üzere ikisi de uygulanabilir, fakat tercih genellikle amliyat olmaktadır. Tedavinin nasıl olacağına dair kararı siğillerin durumuna yaygınlık derecesine yerleşimine göre tedavi sırasında kadın doğum uzmanı tarafından verilir.

Tıbbi tedavi olarak dıştan sürülen bazı ilaçlar kullanılabilir, ancak bir zaman dilimini kapsayan ve zahmetli bir tedavidir ve tekrarlama ihtimali fazladır. Büyük veya fazla , vajina içine doğru yayılmış lokal ilaç ve krem tedavisinin fazla bir etkisi olmaz. Çoğu ilaç hastanın kendisi tarafından değil hekim tarafından yapılmalı ve direk lezyonun üstüne olmasına dikkat edilmelidir. Normal dokuya dokunduğunda pek çok ilaç zarara neden olur. Bu nedenle son derece dikkatli uygulama gerekir. Lokal uygulanan ilaçlarda lokal bölgesel yan etkileri de oldukça fazladır.

Siğillerin tedavisinde en sık olarak cerrahi operasyonla lezyonun kesilerek çıkartılması, dondurma, lazerle siğil tedavisi, yakma tedavileri, kremler ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git