Gebelikteki Enfeksiyon Hastalıkları

Gebelikteki Enfeksiyon Hastalıkları
4 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Gebelik döneminde bebek gelişimi için gerekli olan tüm ihtiyacını anne ile iletişi kurabildiği amnios sıvısı aracılığı ile almaktadır. Bu aşamada annenin beslenmesi çok büyük önem taşımaktadır. Anne karnındaki bebek, bu sıvı içerisinde yer alan tüm dokular ile bir aradadır. Kan yolu ile bağlı olduğundan annenin vücudunda var olan enfeksiyonun doğrudan bebeğe geçme ihtimali vardır. Mikroorganizmaların neden olduğu bu enfeksiyonlardan korunmak adına ilaç kullanmak hamilelik döneminde mümkün olamamaktadır. Bu nedenle bebeğin gelişimine zararı olabilecek her türlü hastalık yapıcı etmenin vücuda girmemesi için önlem alınması gerekmektedir.

Gebelikteki enfeksiyon hastalıkları arasında en sık rastlananları idrar yolu intihabı ve griptir. Bu hastalıkların atlatılması aşamasında anne adayının antibiyotik ya da bir başka kimyasal bileşim içeren ilaç kullanımı yasaktır. Bu aşamada ilaç kullanmadan bağışıklık sistemini güçlendirici etki oluşturacak biçimde doğru beslenme koşullarına uymak gerekmektedir. Beslenme yoluyla alınacak ve bebeğe zarar vermeyecek gıdalar ile vücutta yer alan mikroorganizmaların varlığına son verilmelidir.

Gebelik sırasında meydana gelen fakat fark edilemeyen hastalıklar da var olmakta ve bu enfeksiyonların geç fark edilmesi bebekte anomaliler meydana gelebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için detaylı ultrason ile bebeğin durumunu kontrol altında tutmak ve kan tahlili ile annede meydana gelebilecek enfeksiyonların varlığı tespit edilmelidir. Gebelikteki enfeksiyon hastalıkları olarak sayılabilen toksoplazma, bazı hayvanların vücudunda yaşayabilen bir mikroorganizmanın anne adayının vücudunu konak olarak kullanması sonucu meydana gelebilmektedir. Bu mikroorganizmanın varlığının tespiti toksoplazma testi ile kolaylıkla anlaşılabilmekte ve gerekli tedavi uygulanmaktadır.

Hamilelikteki Enfeksiyon HastalıklarıBir başka enfeksiyon ise hepatit A,B ve C’dir. Aşamalı olarak farklı belirtiler gösteren bu hastalık hepatit B formu olarak anne kanında bulunuyorsa otomatikman bebeğe de geçecektir. Bunun önüne geçmek bazen tedavi bazen aşı bazen de ilaç ile mümkün olmaktadır. Doktor kontrolünde yapılacak olan işlemler ile hastalığın varlığı araştırılabilir. Çok fazla belirtisi olmadığından sarılık olarak bilinen Hepatit B enfeksiyonunun önceden testinin yapılması bebeğin ve annenin sağlığı açısından iyi bir adım olacaktır.

Gebelikteki enfeksiyon hastalıkları bazı durumlarda kendilerini belli etmezler, bazı durumlarda ise ateş, bulantı, baş dönmesi, kusma gibi durumlar le sinyal verirler. Her ay düzenli olarak ultrasonografi için hastaneye gidilmesi ve annede var olabilecek hastalıkların araştırılması gerekmektedir. Bu aşamada kalıtsal olabilen hastalıkların ortaya çıkması için aile fertlerinde daha önce geçirilmiş olan hastalıklar sorgulanmalı ve gerekli testler yapılmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git