Gebelikte Yatma Şekilleri ve Pozisyonları Nelerdir?

Gebelikte Yatma Şekilleri ve Pozisyonları Nelerdir?
7 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik boyunca uyku anne adaylarının en çok ihtiyacı olan şeylerden biridir. Özellikle ilk 3 ay boyunca anne adayının kan yapımı arttığı için çok daha sık uykuya ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir uyku olmadığında ilerleyen zamanlarda bazı sağlık problemleri de meydana gelebilir. Bunların önüne geçmek için de doğru ve rahat bir yatış pozisyonu ile uyunabilir.

İlerleyen Zamanlarda Gebeliklerde Karşılaşılabilecek Problemler

  • Geceleri idrara çıkma artış gösterir. Zira böbrekler daha çok filtreleme yapmaya başlarlar.
  • Ağırlığın da artmasıyla birlikte özellikle bacaklarda ağrı ve kramplar da görülür.
  • Karın çevresi bebeğin de büyümesi nedeniyle genişleme gösterir.
  • Bebeğin sağlığını fazla düşünmeyle birlikte stres meydana gelebilir.
  • Yine ağırlıktan dolayı nefes darlığı ve sırt ağrıları da görülebilir.

Sırt Üstü ve Yüz Üstü Yatış

hamile-yatma-sekliBu yatış tarzları hem annenin iyi bir uyku uyuması hem de bebeğin sağlığı açısından gebeliğin ikinci yarısına girildikten sonra uzmanlar tarafından önerilmemektedir. VENA ve CAVA adı verilen ve vücudun alt kısmından aldığı kanı kalbe taşıyan bu damarlar, bu şekilde yatıldığında baskı altında kalırlar ve bazı problemlere yol açarlar. Anne için bu baskının sonucu olarak halsizlikle yorgunluk, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Bu durum da yine bebek için de sorunlu olur. Zira bebeğe giden kan akımı da besinler de azalır. Aynı zamanda karnın üstüne yatıldığında bebeğe baskı olabilir ve bu yüzden uzmanlar tarafından da önerilmez.

Sağlıklı Olan Yatış Pozisyonu

Gebelik boyunca, özellikle ikinci yarısında, anne adaylarına önerilen yatış şekli sol yan yatış şeklidir. Bu yatış şeklinin de hem anne adayı için hem de bebek için pek çok yararlı yönü bulunmaktadır. Öncelikle damarlarda herhangi bir baskı olmadığı için bebeğe giden kan ve besin akışı en üst düzeye ulaşır. Annenin karaciğeri de sağ tarafta olduğu için bebek, sağ tarafa yatılırsa baskı yaratabilir. Ancak sola yan yatışta bu baskı ortadan kalkmış olur. Böbreklerin üzerinde de herhangi bir baskı olmadığı için böbrekler de sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder ve anne adayında herhangi bir şekilde ödem oluşumu da meydana gelmez. Sırt ağrısı, nefes darlığı ve mide yanmaları gerçekleştiği zaman da bu yatış şekli yine en sağlıklı olanıdır. Bu gibi durumlarda sola yatıldığında dizler karna doğru çekilip bacakların ve sırtın arkası yastıklarla desteklendiğinde bu sorunların azaldığı görülecektir.

Kaliteli Bir Uyku

Sol yana yatış şekli gebeliğin başından beri kullanılmalıdır. Yatmadan önce aşırı şekilde sıvı ve yiyecek tüketilmemelidir.  Uyku saatlerine de sağlıklı bir uyku için dikkat edilmedir. Uykudan önce ılık duş veya süt, bitki çayları daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Ancak kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git