Gebelikte Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Gebelikte Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı?
1 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Su içmek, kişilerin hayatlarını daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için son derece önemli olan bir durumdur. Su içen kişilerin hayat kaliteleri çok daha yüksek olmak ile birlikte hastalanmaları da çok daha güç olmaktadır. Suyun önemi hamile bayanlar için çok daha fazla olmaktadır. Hem kendi su ihtiyacını hem de bebeğinin su ihtiyacını karşılamak zorunda olan anne adaylarının günlük su tüketimlerine dikkat etmeleri son derece önemlidir.

Peki, hamile bayanların gebelikte su tüketimi ne kadar olmalı?

Hamilelerin günlük su tüketimleri ortalama iki buçuk ile üç litre arasında değişebilmektedir. Bu miktarda su içmek hem bebeğin gelişiminde hem de anne adayının vücudundaki toksinleri atabilmesinde faydalı olacaktır. Yeteri kadar su içmek için sürekli olarak mutfağa gitmeye üşenen bayanlar yanlarında istedikleri büyüklükte su şişeleri taşıyabilirler. Bu sayede su içmeyi unutan ya da hoşlanmayan kişiler için suları her zaman gözlerinin önünde olabilmektedir. Hamileliğinin özellikle de yaz mevsimine denk gelen hamile bayanların ise su içimine çok daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Hem karnının büyümesi hem de sıcakların etkisi ile normalin üzerinde terleyebilir ve su kaybedebilir. Bu nedenle de hamilelerin yaz mevsiminde su içmelerini kesinlikle ihmal etmemeleri gerekmektedir. Uzmanlar iki buçuk üç litrelik olan miktarın sadece su olarak vücuda alınması gerektiğini belirtmektedirler.

Woman Drinking Water from a GlassKahve, çay ve benzeri içecekler ile bu miktarın aynı tutulmaması gerekmektedir. Aynı zamanda hamilelikte kahve, çay ve asitli içeceklerin tüketilmesi de son derece zararlı olabilmektedir. Bu içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve sularının ya da ayran gibi içeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Gebelikte bol su tüketen hamile bayanların rahim kasılmalarında da azalmalar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda hamilelerin en büyük derdi olan kabızlık ve hemeroid gibi problemlerin de ortadan kaldırılmasında büyük bir rol oynamaktadır. Anne karnında bebeğin daha rahat hareket edebilmesini sağlayan amniyon sıvısı da annenin su tüketimine bağlı olarak azalabilmekte ya da artabilmektedir. Anne adayının günlük tüketmesi gereken su miktarını içmesi durumunda bebek çok daha rahat hareket edebilmektedir.

Su içmek insanlar için çok büyük bir ihtiyaç olsa da hamileler de bu ihtiyaç çok daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle de anne adayının hem kendinin sağlığını hem de bebeğinin sağlığını koruma altına alabilmesi için günde ortalama olarak 10 ya da 12 bardak suyu düzenli bir şekilde içmesi gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git