Gebelikte Cilt Problemleri Nelerdir?

Gebelikte Cilt Problemleri Nelerdir?
1 Ekim 2014 tarihinde eklendi.

Her anne adayında hamileliğin bazı evrelerinde cilt dokusunda değişimler meydana gelebilmektedir. Gebelik sırasında hormonların normal düzeyinden daha farklı salgılanıyor olması sonucunda deri dokusunda değişiklikler olması nedeniyle gebelikte cilt problemleri meydana gelebilmektedir. Özellikle de damarlardaki genişlemenin sonucunda varis artışı oluşmakta ve bu bir cilt problemine dönüşmektedir. Varislerin engellenebilmesi için soğuk su terapileri uygulanabilir ya da kremler ile damarların çatlamasının en alt seviyede tutulması sağlanabilir.

Gebelikte en çok ortaya çıkan cilt problemi ise kuşkusuz cilt çatlaklarıdır. Derinin gerilmesi sonucunda karın, göğüs ve kalça bölgelerinde cilt dokusunda esnemeler meydana gelir ve bunun sonucunda pembe renkteki çatlaklar oluşur. Çatlakların zamanla beyaz renk alıyor olması vücutta yerleştikleri anlamına gelmekte ve bu durum tedavi ile iyileştirilebilmektedir. Doğum öncesi hamileliğin son evrelerinde doktor kontrolümde verilen kremler dokuların çatlamasını en aza indirgeyecektir.

Doğum sonrasında uygulanan karboksiterapi ile var olan çatlakların giderilerek derinin eski görünümüne kavuşması sağlanabilmektedir. Fakat bu tedavi yönteminde başarının sağlanabilmesi için erken uygulama şarttır. Gebelikte cilt problemleri nelerdir sorusu doktorların en çok karşılaştığı sorulardan biridir. Bu aşamada anne adayına verilecek cevapların doğru olması sayesinde oluşabilecek cilt problemleri için önceden önlem alınabilecektir. Bir başka cilt problemi ise vücutta var olan benlerin çillerin dokusal olarak pigment renginin koyulaşması durumudur. Bu koyulaşma hamilelik süresince devam eder ve doğum sonrasında zamanla eski halinde dönmeye başlar.

Gebelikte Cilt Problemleri NelerdirDeriye renk veren pigmentlerin değişimi göğüs ucunda ve genital bölgede artış göstermektedir. Gebelik süresince koyulaşmalar her evrede daha da artacak biçimde devam eder. Bazı anne adaylarında vücut fonksiyonlarına bağlı olarak koltukaltı bölgesinde de koyulaşmalar meydana gelebilmektedir. Gebelikte cilt problemleri gebelik aşamalarında ortaya çıkabileceği gibi var olan cilt problemlerinin nüksetmesi şeklinde de olabilmektedir. Anne adayında deri hastalığı olarak bulunabilen sedef, normal zamanlardan farklı olarak gebelik döneminde çok daha sık tekrarlayabilir ve bölgesel olarak yayılmalar oluşur.

Bu durum gebelik süresince devam eder ve sonrasında doğum aşamasında vücudun kendini yenilemesi ile azalır. Doktor kontrolünde gerekli tedavi süreci başlatılabilir. Bir başka durum ise ciltte meydana gelen deri döküntüleri olarak bilinen gebelik dermatozlarıdır. Doğal gebelik sürecinin bir yansıması olarak kabul edilen ve anneye ya da bebeğe bir zararı olmayan bu deri döküntüleri doğumla birlikte ortadan kaybolmaya başlar. Bu nedenle gebelik süresince ya ad sonrasında herhangi bir tedavi şekli söz konusu değildir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git