Gebelikte Baş Ağrısı ve Migren Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı ve Migren Tedavisi
30 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Baş ağrısı hamile olmayan kadınlarda olabileceği gibi hamile kadınlarda da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hamilelik döneminde değişen hormon yapısı gebelikte baş ağrısı ve migren gibi sıkıntıların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Hamile kadınlarda yaşanan baş ağrıları genellikle gerilim tipi baş ağrıları ya da migrendir. Gebeliğin ilk dönemlerinde daha sık yaşanan baş ağrıları, gebeliğin ikinci yarısından itibaren kaybolmakta ya da azalmaktadır. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle kronik bir seyre sahiptir, gün boyunca devam eder ve akşam saatlerinde daha da şiddetlenmektedir. Bu ağrılar genellikle ensede ya da kafanın arkasında hissedilmektedir. Migren ağrıları ise genellikle periyodik olarak ortaya çıkmaktadır.

Başın bir yarısında hissedilmekte, zonklayıcı olmakta ve genellikle beraberinde bulantı ve kusma da görülmektedir. Hamile olmayan kadınlarda migren ağrıları özel ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilmekte ve atakların sıklığı azaltılabilmektedir. Ancak hamilelikte aşırı ilaç kullanımı bebeğin gelişimini etkileyeceği için anneler genellikle ağrı kesici almak istememektedirler. Ancak migren ağrıları annenin dayanamayacağı düzeyde ve yaşam kalitesini düşürüyorsa, hekim kontrolünde ve tavsiyesiyle kullanılan ilaçların bebeğe hiçbir zararı olmamaktadır. Bu nedenle gebelikte baş ağrısı ve migren sıkıntısı yaşayan kadınlar, ağrıları için bir hekime başvurabilir ve verilen ilaçları rahatlıkla kullanabilirler.

Gebelikte Baş Ağrısı ve Migren Tedavisi NasıldırGebeliğin özellikle birinci trimester olarak adlandırılan ilk 3 ayı içerisinde vücut yeni hormon değişikliklerine adapte olmaya çalıştığı için baş ağrıları ve migren ile daha sık karşılaşılmaktadır. Birinci trimester dönem sonrasında genellikle kadınların % 60 – 70’i migren şikayetlerinden kurtulmaktadır. Kimi durumlarda ise tam tersi olabilmekte ve ağrıların şiddeti ile ataklar daha sıklaşmaktadır. Gebelik döneminde ilk olarak baş ağrısı ve migren tedavisi için parasetamol içerikli ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Belirtiler ilk başladığında ağrı kesicilerin kullanılması genellikle rahatlatıcı bir etki göstermektedir. Gebelikte baş ağrısı ve migren tedavisi için normal zamanlarda kullanılan migren ilaçları çok gerekli olmadığı takdirde tavsiye edilmemektedir. Ergotamin içerikli bu ilaçlar öncü belirtiler ortaya çıktığı zaman kullanıldığında ağrıların ortaya çıkmasını başarılı bir şekilde engelleyebilmektedir. Ancak bu ilaçlar damarların genişlemesini önlemek amacıyla kullanıldığı için ve uterusu kasıcı özelliklere sahip olduğu için tavsiye edilmez.

Gebelikte baş ağrısı ve migren tedavisi için parasetamol içerikli ilaçların yeterli olmadığı durumlarda ağrı kesici olarak kodein içeren ilaçlar ve bulantı giderici ilaçlar hekim tarafından herhangi bir zararı olmayacağı düşünülürse kullanılabilmektedir. Bu nedenle yaşadığınız bağ ağrıları için mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git