Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama
5 Şubat 2018 tarihinde eklendi.

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik döneminin hesaplanması her anne için önemlidir. Anne adayları ne kadar süredir hamile olduklarını sık sık tekrar ederler. Gebelik hesaplama oldukça kolay uygulamalar ile yerine getirilir.

En son adetin başladığı günün detaylı tarihi ile ortaya çıkarılabilir. En kesin sonuç için doktor ultrason yöntemi tercih edilmelidir. Gebelik sürecinin tamamı 40 haftadan oluşur. Kadınlar kaç aylık hamile olduğu sorusu ile de sık sık karşılaşır. 4-5 hafta geçmesi ile birlikte anne adayları 1 aylık hamile olduğunu söyleyebilirler. 8-9 hafta geçtiğinde 2. ay, 12-13 hafta geçmesi ile de 3. ay söylenebilir ve bu şekilde devam eder. 36 hafta bittiğinde hamileliğin son ayına girilmiş demektir. Önemli olan ay değil hafta hesaplamasıdır ve bunu için de gereken son görülen adetin ilk gününün bilinmesidir. Bu şekilde hesaplamalar yerine getirilebilir. Her zaman yüzde yüz doğru sonucu vermeyeceği için doktora gidilmesi her zaman en uygunudur.

Gebelik hesaplama için doktorların daha tıbbi ve kesin yöntemleri mevcuttur. Bu hesaplamalar ile tahmini doğum tarihi de belirlenebilir. Böylelikle anne karnında bebek gelişimi için de hesaplamalar ve önlemler belirlenebilir. Anne adaylarının her haftaya dikkat etmesi gereklidir. İnternet sitelerindeki gebelik hesaplama yöntemlerini kullanmalarında bir sakınca yoktur. Ön bilgi için tercih edebilirler. Buna benzer daha birçok hesaplama yöntemleri de kullanılabilir ve bebek ile alakalı bilgilere ulaşılabilir. Gebelik hesaplama için doktor önerileri her zaman dikkate alınmalıdır. Doktor da son adet tarihini öğrenerek işe başlayacaktır. Bazı kadınlarda yumurtlama dönemi daha geç ya da daha erken de olabilir. Özel durumlar da doktora söylenmelidir. Daha sağlıklı sonuçlar için gerekecektir. Gebelik süreci ilk 3 aylık zaman dilimine bölünmelidir. Bebeğin organ gelişimleri ve büyümesi adına bu 3 ay çok önemli ve takip gerektiren zamanlardır. Ultrason sonucu ile son adet tarihine göre sonuçlanan veriler uyum gösterdiğinde kesin olarak hamilelik zamanı tespit edilir.

Gebelik döneminin her zaman takip edilerek dikkat edilmesi ve hesaplamalar ile haftaların kontrol edilmesi her anne adayı için çok önemlidir.

Anne ve baba adaylarının hamilelik boyunca en çok merak ettikleri konulardan birisi de gebelik haftalarının kaçında olduklarıdır. Bu konu hakkında bilgi edinerek çocuklarının gelişimini yakından takip etmek ve çocuklarının doğacağı günü önceden tahmin ederek buna göre hazırlıklar yapmak isterler. Herhangi bir hesaplama yapmadan önce tabi ki kesin olarak hamile olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Adet döneminiz gecikmeden önce hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, kan testi uygulamanız en kesin yöntem olacaktır. İdrar testi bu dönemde kan testi kadar başarılı olmaz ve hamile olsanız bile negatif sonuç verebilir. gebelik-haftasi-hesaplaAdet döneminiz geciktikten sonra yapılan idrar testleri ise genelde doğru sonuçlar verirler.

Artık hamile olduğunuzdan kesin olarak eminseniz, gebelik haftasını hesaplayabilirsiniz. En son adet gördüğünüz dönemi başlangıç noktası sayabilirsiniz. Son adet gördüğünüz dönemde herhangi bir bebek söz konusu olmasa da, spermlerin yumurta ile döllenmesi için süreç başlamıştır. Gebeliğin 3. Haftasında ise döllenme gerçekleşmiş olur. Bu tarihlere göre de bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz.

Gebelik Haftası ve Bebek Gelişimi

Bir örnek vererek anlatmak gerekirse, en son adet gördüğünüz gün 1 Ocak 2015 ise hamile kaldığınız muhtemel tarih de 15 ocak 2015 olur.

 • 29 ocak 2015 ile 12 mart 2015

Bu tarihler bebeğinizin gelişimi açısından risk arz eden tarihlerdir. Bu tarihlerin riskli olmasının sebebi de bebeğin organ gelişimi açısından bazı kusurlar meydana gelebilir. Döllenme meydana geldikten sonraki ilk iki hafta boyunca bebek için zararlı olabilecek bir etken olursa bebek düşer, herhangi bir şekilde etkilenmezse de gebelik devam eder. Tabii ki bu durumun da istisnaları olabilir ancak dikkatli olmada fayda var. Diğer adet döneminin beklendiği tarih geçtikten yani bebek 4. Haftayı tamamladıktan 10. Haftaya kadar da bebeğin organları gelişmeye başlar. Bu dönemdeki ilaç, alkol, sigara vb. unsurların kullanımı çocukta gelişim kusurları meydana getirebilir.

 • 2 Nisan 2015

Bu tarih de birinci trimesterin bitimi yani 13 haftanın sonudur. Bu tarihten sonra düşük korkusu yaşamanıza gerek kalmaz.

 • 9 Temmuz 2015

İkinci trimesterin bitimi de bu tarihe denk ve 27. gebelik haftası tamamlanmış olur.

 • 16 Temmuz 2015
 1. gebelik haftası da son adet tarihiniz 1 ocak 2015 olduğunda bu tarihe denk gelir. Bu tarih geçtikten sonra herhangi bir şekilde erken doğum yaparsanız, bebeğinizin yaşama şansı git gide artar. Yaşama şansının doğduğu zaman var kabul edildiği zaman da yere göre farklılık göstermektedir.
 • 8 Ekim 2015

Bu tarih ise bebeğin tam olarak 40. gebelik haftasını doldurduğu tarihtir. Gebeliğin 40 hafta sürmesine rağmen bu hafta içinde doğum yapma ihtimaliniz çok azdır. Doğum genellikle bu tarihten bir hafta önce ya da sonra gerçekleşir.

 • 24 Eylül 2015 ile 22 Ekim 2015 tarihleri de doğum yapacağınız tarih aralığıdır.
Gebelik Haftası Hesaplama ile ilgili 17 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
 1. gizli dedi ki:

  slm ben sevgilimle ayakta seviştik ucundan girip ayakta birazcık boşaldı zannedersem hamile kalırmıyım lütfen bilgilendirin

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Selamlar..
   Gebelik ihtimali olabilir. Adet dönemizi bekleyin, olmazsanız gebelik testi yaptırın.

 2. Gizli dedi ki:

  Merhaba partnerimle sürtünme yoluyla ilişki yaşadık prezervatif kullandık bosaldiktan 1 saat sonra tekrar surtunme oldu penisin kalan spermle hamile kalır miyim? Reg dönemindeyim ama çok az kanamam var yerleşme kanaması olabilir mi

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Selamlar.
   Adet döneminizde iseniz gebelik ihtimali bu ilişkide düşüktür. Çünkü adet döneminde yaşandığını anladım. Ama daha önceki tarihte olduysa ve kanamanız adete benzemeyen bir kanama ise yine de gebelik testi yaptırın
   İyi akşamlar.

 3. awkim dedi ki:

  selam benim adetim 2 hazranda olub wimdide karnin alt bolgesinde adet agrisina benzer agri olur arada .ben hamilemiyim oyleyse bu test etsem bilinermi

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Ağrı her zaman gebeliğe işaret etmez. Bir süre daha bekleyip hala şüpheniz varsa test yapmanızı öneririm.

 4. Burçin dedi ki:

  Merhaba ben mayıs ayının 31 de adet oldum 3 gün en fazla 4 yani erken oldu beklediğimden sonrasında ise adet olmadım hamile olabilirmiyim

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Tabi eğer farklı bir kanama varsa gebelik şüphesi doğar Burçin Hanım.

    1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

     Farklı gelen her türlü kanamada eğer şüphe de varsa ben test öneriyorum Burçin Hanım

 5. Burçin dedi ki:

  Teşekkür ederim önerileriniz için :)

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   rica ederim :)

 6. nuray dedi ki:

  merhaba. Ben test yaptım pozitif çıktı hesaplamama göre 3 haftalık hamileyim gitmem gereken bir yer var yoluda 3 saatlik yol gitsem bişey olmaz değilmi?

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Biz burdan böyle bir garanti veremeyiz Nuray hanım.

 7. güler dedi ki:

  Mrb selcan hanım kan testi yaptırdım 115.5 çıktı hamilelik varmı sizce?

  1. Op Dr Selcen Bahadır dedi ki:

   Evet var. 2 gün sonra aynı testi tekrar ettirip yükselişine bakmak lazım ama Güler Hanım.

 8. Bugra ozturk dedi ki:

  Sevgilimle 16 subatta sevistik ama vajinal giris olmadi surtunme yoluyla ic camasirinin uzerine bosaldim daha sonra 1 nisan da suphelenmeye basladik hamilelik testi yaptik negatif cikti 2nisanda adet gordugunu soyledi daha sonraki aylarda da 28 gunde 29 gunde bir adet gormus ama hamilelik belirtilerinin coguna sahip bu sizce bizim psikolojik olarak dusundugumuz birsey mi yoksa gebe olma ihtimali nedir?

Sayfa başına git