Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum Olur?

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum Olur?
30 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Gebelik sperm hücresinin rahimde ilerlemesi, yumurta hücresi ile buluşarak döllenmesi, döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi, bölünerek çoğalması ve embriyoyu oluşturması gibi süreçler sonucunda meydana gelmektedir. Döllenen yumurtanın rahim içerisine gelmesi ve buraya tutunması yaklaşık 5 günlük bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sürenin ardından hücreler büyük bir hızla bölünmeye ve çoğalmaya başlamaktadır. Özellikle ilk gebeliğini yaşamakta olan anne adayları “Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum Gerçekleşir?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Bu süre annenin hamile kaldığı güne göre değil, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanmaktadır. Bunun sebebi hamile kalınan günün belirlenmesinin zor olması ve yanlış sonuç verebilmesinden kaynaklanmaktadır. Gebelik kontrollerinin belirli bir rutine göre gerçekleştirilebilmesi ve hamilelik sürecinin daha kolay takip edilebilmesi için tıp dünyası bu sisteme göre hareket etmektedir.

Peki, bu sisteme göre gebeliğin kaçıncı haftasında doğum olur?

Normal bir gebelik 40 hafta sürmektedir. Diğer bir deyişle bu süreç 9 ay 10 günlük veya 280 günlük bir süreçtir. Gebelik ortalama 40 haftalık bir süreç olsa da pek çok doğum normal yollarla 37 ile 40. Hafta arasında gerçekleşmektedir. Tıp literatüründe 37. Haftadan önce gerçekleşen doğumlara erken doğum, 40. Haftadan sonra gerçekleşen doğumlara ise geç doğum denilmektedir. Bebeğin herhangi bir sağlık sorununun olmadığı durumlarda 37 ile 40. Hafta arasında meydana gelen doğumlar ise normal doğum olmaktadır. Doğumun 40. Haftayı geçmesi her zaman bir sağlık sorunu olduğunu göstermemektedir.  Bununla beraber 40. Haftadan sonra hamilelerin mutlaka hekim gözetiminde olması gerekmektedir. 41. Haftaya gelinmesine rağmen hala doğum ile sonlanmayan gebeliklerde genellikle suni sancı adı verilen bir yöntem uygulanmaktadır. Bu sayede yapay yollarla annenin rahim kasılmaları başlatılmakta ve doğumun anne ile bebeğine zarar verecek derecede uzatılması engellenmektedir.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum GerçekleşirDoğum için sezaryen yöntemini tercih eden anne adayları da “Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Doğum Olur?” sorusunun cevabını öğrenmek istemektedir. Annenin doğum tercihini bu yönde kullanmasının yanında bebeğin ters durması, annenin daha önce rahim ameliyatı geçirmiş olması gibi durumlarda da sezaryen yöntemi uygulanmakta ve doğum planlı olarak gerçekleşmektedir. Bu durumda 39. Hafta doğum için uygun bir zaman dilimi olmaktadır. Bunun yanında aşırı kanama gibi anne hayatının riske girdiği durumlarda hamilelik haftasına bakılmaksızın doğum işlemi sezaryen yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Tıp alanında meydana gelen gelişmeler neticesinde 28. Haftadan sonra gerçekleşen doğumlarda bebeklerin yaşama oranları eskiye göre oldukça yüksek olmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git