Galaktore ve Hiperprolaktinemi Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Galaktore ve Hiperprolaktinemi Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
18 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Her iki memeden gebelik ve emzirme dönemleri dışında, kendiliğinden olarak sütlü akıntı gelmesi galaktore olarak isimlendirilir. Hamilelik sırasında ya da hamileliğin bittiği dönemde memelerden sütlü akıntı gelmesi durumu görülebilir. Bu olay ortalama iki yıl kadar sürebilir ve emzirme olayı bittiğinde bu durum kesilir. Gebelik veya emzirme olmadığı halde memelerden sütlü akıntı gelmesi ise değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar 3 çeşidi vardır. Birincisi fizyolojik nedenlerdir. Diğeri ise farmakolojik nedenlerdir.

Bir diğeri ise Hipofiz Adenomları ve hiperprolaktinemidir. Fizyolojik nedenler; Aşırı derecede memenin zorlanarak el yordamıyla veya emilerek sütün kanallarına gelmesi süt gelmesine yol açabilir. Teşhisi için zorlamanın veya uyarılmanın kesilerek akıntının devam edip etmediğine bakmak gerekir.. Gerekirse geceleri sutyenle yatılması gerekli görülebilir böylece meme uçlarının daha az şekilde uyarılması sağlanabilir.

Farmakolojk nedenler ise ; Bazı hastalıklar nedeniyle tüketilen kullanılmakta zorunda olunan ilaçların galaktoreye sebep olmasıdır. Bu ilaçlar arasında en çok kullanılan mide ülseri ilaçları, doğum kontrol hapları , bulantı gidericiler ve antidepresanlar sayılabilir. Ayrıca bu durum kronik morfin kullananlarda da görülebilir. Hipofiz Adenomları ve hiperprolaktinemi de ise; gebelik ve emzirme dönemlerinin haricinde hiperprolaktinemi yani kanda prolaktin değerlerinin yüksekliği ile devam eden durumlarda memelerden süt gelmesi şikayeti gelişebilir.

Bu durumda beyindeki hipofiz bezinden süt salgılamasını uyaran prolaktin hormonu kontrolsüz bir biçimde salgılanmaktadır. Bu salgının sebebi ise hipofizde ki iyi huylu olarak tabir edilen bir kitle olabilir.

Galaktore ve Hiperprolaktinemi Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Tedavi amacıyla hipofizdeki parçanıın boyutuna ve ilaç tedavisinin sonucuna göre cerrahi veya ışın tedavileri radyoterapiler de uygulanabilir. Çok büyük hipofiz adenomlarında ise otomatik olarak cerrahi işlem gerekebilir. Ameliyatların hemen hemen tamamı burundan girilerek endoskopik olarak hipofize ulaşılarak parçanın çıkartılması şeklindedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git