Folik Asit Ne Zaman İçilmeli?

Folik Asit Ne Zaman İçilmeli?
14 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Bayanlar hamile kalmaya karar verdiklerinde ilk olarak çeşitli medya organları aracılığıyla araştırmalara başlıyorlar. Bu araştırmalar hem hamilelik öncesini hem de hamilelik sonrasını kapsıyor. Eski dönemlerde çok kolay bir olay olarak görülen hamilelik ve doğum aşamasına günümüzde çok daha profesyonelce yaklaşılıyor. Bu sebeple de bayanlar kendilerine ve bebeklerine yarar sağlayacak olan tüm bilgileri almaya çalışıyorlar. Bu açıdan hamilelik öncesi dönemlerde bayanların bilinçlenmesi büyük önem taşıyor. Dergilerden, televizyondan ve internet üzerinden hamilelik öncesi ve sonrasına dair bilgiler alınabilir.

Ancak bu yayın organlarında birçok kirli bilgi de yer alıyor. Yalnızca daha öncesinde hamilelik tecrübesi yaşamış olan bayanların verdiği bilgilere güvenilmemesi gerekiyor. Her bayanın vücudu hamilelik dönemine farklı bir tepki verebilir. Bu sebeple de bir bayanın hamilelik döneminde yarar sağlayan ürünler ya da işlemler diğer bayan için zararlı olabilmektedir. Bu doğrultuda da bayanların yalnızca uzman hekimler tarafından yapılan açıklamaları dinlemeleri gerekmektedir. Bu açıklamalarda folik asit çok önemli bir yere sahiptir. Bayanların hamilelik döneminde ihtiyaç duyduğu besinlerin başında folik asit gelmektedir. Bir tür B vitamini olan folik asidin kullanımında hamile bayanların ihtiyaç duyduğu tüm etkiler bulunmaktadır. Bu sebeple de birçok yayın organında folik asidin düzenli olarak kullanılmasına yönelik öneriler bulunmaktadır.

Folik asidin kullanım süresi uzman hekimler tarafından 18 hafta olarak belirlenmiştir. Bu 18 haftanın ilk 6 haftasının hamilelik öncesi döneme, kalan 3 ayının ise hamilelik sonrası döneme denk gelmesi gerekmektedir. Yani bayanların gebelik öncesinde 6 hafta boyunca folik asit kullanmaları ve gebe kalmalarının sonrasında da 3 ay boyunca kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir. Vücudun günlük ihtiyaçları arasında yer alan folik asidin kullanım saati fark etmemektedir. Zaten günlük besinlerden de folik asidi alacağımızdan belirli saatlerde kullanım bir şey ifade etmeyecektir. Bayanlar günde 0,40 miligram miktarında folik asit kullanabilirler.

Folik Asit Kullanımının Bir Zararı Var mıdır?

Kansızlıktan, NTD’ye, bebekte yüksek ateş probleminden  kalp ve damar hastalıklarına kadar folik asit birçok hastalığın önüne geçmektedir. Hem bayanlar hem de bebekleri için bu yararlarından dolayı düzenli folik asit kullanımı önerilir. Ancak bayanlar bu dönemlerde aldığı ürünlere sürekli dikkat ettiklerinden folik asidin zararları da göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak uzman hekimlerin yaptığı açıklamalarda folik asidin herhangi bir zararının ya da yan etkisinin bulunmadığı belirtilmiştir. Uzmanlar şeker hastası olan bayanların dahi rahatlıkla folik asidi kullanabileceğini söylemektedir. Ekstra sorunları olan bayanlar üzerinde dahi bir problem oluşturmayan folik asidin, sağlıklı bayanlar ve bebekleri üzerinde olumsuz bir etki oluşturma ihtimali yoktur. Bayanların bu aşamada doğru dozda kullanmaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Günlük 0,40 miligram seviyesinde alınan folik asitler bayanlar ve bebekleri için yalnızca olumlu etki göstermektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git