Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?
12 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Günümüzde hamile bayanlar eskisine göre çok daha bilinçli hareket ediyorlar. Bu bilinç, hem hamilelik öncesindeki yaşam hem de hamilelik sırasındaki yaşamı kapsıyor. Bu doğrultuda ilk hamileliklerini yaşayacak olan bayanılar birçok farklı yayın organından yaptığı araştırmalar sayesinde birçok farklı konuda bilgi sahibi oluyorlar. Günümüzde tıp alanında da birçok gelişme yaşandığında hamileliklerin daha rahat geçmesi için de çok sayıda çalışma yapılıyor. Bu doğrultuda bayanların daha rahat bir hamilelik dönemi ve doğum aşaması geçirmeleri için yapabilecekleri birçok işlem bulunuyor. Folik asit kullanımı da bu aşamada oldukça önemli konulardan bir tanesi. Hamilelik dönemi hakkında yazılar bir çok yazıda da folik asidin önemine değinilirken kullanım dozları da açıkça belirtiliyor.

Bir tür B vitamini olan folik asidin kullanımına başlanacak olan süre olarak farklı bilgiler yer alsa da bayanların uzman hekimlerin yaptığı açıklamaları dikkate almaları gerekiyor. Uzman hekimler folik asit kullanımına gebeliğin 6 hafta öncesinden başlanılmasını öneriyor. Bayanlar gebelik için çıkardıkları takvimlerde yumurtlama süreleri hakkında bilgi alabiliyorlar. Bu doğrultuda bu zamanlarda girilen cinsel ilişki sonrasında hamilelik ihtimali oldukça yüksek oluyor. Bu dönemin hesaplanmasından sonra bayanlar 6 hafta öncesinde folik asit kullanımına başlayabilirler. Bu dönemde alınan  folik asidin gebelik ihtimali üzerinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Gebelik ihtimalini düşürme gibi bir etkisi olmamasının yanı sıra gebe kalma ihtimalini arttırıcı bir etkisi de bulunmamaktadır. Gebelik ihtimalini arttırmak için alınabilecek besinler ve yapılacak işlemler farklı alanlarda açıkça belirtilmektedir.

Hamilelik Sonrasında da Folik Asit Kullanımına Devam Edilmeli mi?

Bir bayanın hamilelik öncesindeki ve hamile kaldıktan sonraki döneminde vücudunun işleyişi tamamen değişmektedir. Bu sebeple aldığı besinler, vitaminler, mineraller ve uyguladığı işlemler hamilelik sonrasında vücudunda farklı etkiler yaratabilmektedir. Bayanların hamilelik öncesinde kullandıkları folik asit farklı bir yarar sağlarken hamilelik sonrasında kullanılması farklı bir yarar sağlar. Bu doğrultuda da bayanların hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sonrasında folik asit kullanmaları gerekmektedir. Daha önce hamilelik öncesinde kullanım süresi olan 6 hafta, hamilelik sonrasında 3 aya uzatılmaktadır. Toplamda bayanların 18 hafta aralıksız folik asit kullanmaları gerekmektedir.

Birçok bayanın korktuğu NTD problemi hamilelik öncesinde folik asidin düzenli kullanımı sayesinde azaltılabilir. Bu doğrultuda yapılan bilimsel çalışmalar da bu tezi destekleyici niteliktedir.  Ancak hamilelik sonrasında tüketilen folik asidin NTD riski üzerinde bir etkisi bulunmaz. Hamilelik sonrasında kullanılan folik asidin kansızlığa olumlu etkisi bulunmaktadır. Hem annenin hem de bebeğin kansızlık problemi yaşamaması için folik asidi tüketmeleri önerilmektedir. Folik asidin doğal besinlerden de alındığı  düşünülürse birçok bayan istemeden de bu vitamini almaktadır. Ancak gerekli düzeyde almak için bayanların eczanelerden 0,40 miligramlık tabletler şeklinde folik asidi tüketmeleri gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git