Evde Sperm Testi Yapılır mı?

Evde Sperm Testi Yapılır mı?
12 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Düzenli olarak cinsel yaşamı olan çiftlerin bir yıl geçmesine rağmen çocuk sahibi olamama durumuna tip dilinde infertilite denir. Toplumda bu durum kısırlık olarak bilinir. Çiftlerin böyle bir durum ile karşılaşmaları sonucunda bu konuda uzman olan bir doktora başvurmaları gerekir. Kısırlık durumunda erkeklerden istenilen ve yaptırmaları gereken en önemli testlerin başında ise sperm testi gelmektedir. Sperm testi yaptırmadan önce hastaların bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Test yapılmadan birkaç gün önce cinsel perhiz uygulanması, bunun dışında bu süreçte boşalma olmaması dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Peki, evde sperm testi yapılır mı? Bu sorunun cevabını gelin birlikte inceleyelim.

Eczanelerden Alınan Sperm Testleri

İnfertilite yani kısırlık bebek sahibi olmak isteyen hiçbir erkeğin başına gelmesini istemediği bir durumdur. Çiftler bebek sahibi olamadıklarında doktora gittiklerinde ilk olarak yapılan testlerden bir tanesi sperm testidir. Sperm testi yani tıptaki ismi ile spermiogram testi erkekler için yapılması zor olan bir testtir. Bu test birçok erkek için psikolojik olarak etkiler yaratabilir. Bu ön yargı erkeklerin birçoğunda bulunur. Ancak bu ön yargı kesinlikle yanlıştır, çünkü kısırlık tanısının koyulabilmesi için bu test çok önemlidir. Çocuk sahibi olamayan erkeklerin bir kısmı yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı doktora başvurmaya çekinerek kendi yöntemleri ile bu duruma çözüm kavuşturmak istemektedir. Bunun için eczanelerde satılan sperm testlerini kullanmaktadırlar. Evde sperm testi yapılır mı sorusuna ise kısmen cevabını verebiliriz.

Kısırlık tanısı için erkeklerden alınan spermlerin incelenmesi oldukça ciddi ve önemli bir iştir. Bu yüzden bu konuda uzman olan kişiler tarafından saatlerce incelemeler yapılır ve bunun sonucunda kişide kısırlık olup olmadığı anlaşılır. Evde sperm testi yapıldığında birçok kişi bu test sonucuna göre kısır olup olmadığını anlamak ister ancak bu durum kesin olarak bir sonuç vermez. Çünkü erkeklerden alınan sperm örneklerinde sadece spermin sayısı önemli değildir. Spermlerin şekli, hareketleri ve akışkanlığı gibi önemli olan kriterlerin incelenmesi sonucunda kısırlık tanısı koyulur. Ancak evde sperm testi yapılmasına olanak tanıyan kitler sadece erkeklerdeki spermlerin sayısının kabaca belirlenmesini sağlar.

Evde Yapılan Sperm Testleri Güvenli Midir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eczanelerden alınan sperm testleri, sperm sayısını kabaca belirlenmesini sağlar. Çoğu zaman bu yöntem büyük bir zaman kaybına yol açabilir. Çünkü bu test sonucunda çıkan sperm sayısı normal olarak çıksa bile yine de testi yapan erkekte kısırlık görülebilir. Çünkü kısırlığa neden olan başka etkenler olabilir. Sperm şekil bozuklukları ve hareketliliğindeki ciddi düşüşler önemli etkenlerdendir. Bu yüzden kısırlık ile karşı karşıya kalındığına bu durumun tespit edilmesi için eczanelerden alınan sperm testleri yerine, uzman bir doktora başvurarak özel laboratuar ortamlarında sperm testlerinin yapılması gerekir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git