Eşi Doğum Yapanlara Babalık İzni Kaç Gündür?

Eşi Doğum Yapanlara Babalık İzni Kaç Gündür?
11 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Ülkemizde 2003 yılından önce babalara doğum izni sadece işveren uygun görürse verilebiliyordu. Ancak 2003 yılının Nisan ayında çıkartılan kanunla birlikte artık anne ve babalara eşit bir şekilde doğum izni verilmesini öngörüyor. Bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren 5. Doğum gününe kadar bu izin kullanılabilmektedir. Babalar, ücretli olarak iki hafta boyunca doğum izni alabilme hakkına sahiptirler. Bu izin isterlerse birer haftalık olarak, isterlerse birbirini izleyen iki hafta şeklinde alınabilmektedir. Babalara doğum izni bebeğin bakımını sağlamak ve yeni doğum yapmış olan anneye yardımcı olmak için gerekli görülen bir izindir ve kanuni haklarla sağlanmaktadır. Eğer çiftler bebeği evlatlık olarak aldılarsa iznin 56 gün içerisinde kullanılması gerekmektedir.

Bir çocuğun büyütülmesi ya da çocukla ilgili olan bir sorumluluğun yerine getirilmesi, anneye çocuğun bakımında yardımcı olunması için babalara doğum izni verilmektedir. İzni alacak olan kişi bebeğin biyolojik babası ise, çocuğu doğuran kadının eşi ya da kocası ise ya da çocuk evlatlık olarak alındıysa ve bir ebeveynin eşi ya da kocası ise veya ortak evlat edinme söz konusu ise babaların doğum izni kullanma hakkı bulunmaktadır. Burada önemli olan bir detay aynı cinsiyete sahip anne ve babalar için yukarıda saydığımız koşulların içerisinde bulunmamasıdır.

Babalık İzni Kaç GündürBabalara doğum izni verilebilmesi için bazı çalışma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Babaların, bebeğin doğumundan 15 hafta öncesinde ya da erken doğum durumu söz konusu ise veya evlat edinilme durumunda evlat edinilen çocuğun ebeveynleri ile eşleştirilmesi durumu söz konusu ise çalışanların işveren için en az 26 hafta boyunca çalışmış olması gerekmektedir. Babalara doğum izni için verilen ödenek miktarı ise kişinin haftalık ortalama kazancının % 90’ı olarak belirlenmektedir. Eğer doğum izninden faydalanan baba izin bitiminde çalışmaya başlamazsa, tekrar doğum ödeneği alamaz. Kimi zaman işverenle çalışanı arasında anlaşmalı bir doğum ödeneği de söz konusu olabilmektedir. Burada yapılması gereken çalışanla işverenin bu konuyu detaylı bir şekilde doğum öncesinde konuşmaları olacaktır. Eğer işverenle çalışanı arasında önceden imzalanan sözleşmede doğum izni konusunda belirlenmiş olan bir hüküm yoksa tamamen işverenin inisiyatifine bağlı olarak babalara doğum izni kararlaştırılabilmektedir. Genellikle bu izin belirlenirken işçinin çalışma süresi göz önünde bulundurulmaktadır. Genellikle 5 yıl çalışan kişiler için verilen ücretli izinler 14 gün olarak belirlenmiştir. İşveren ve çalışan arasında bu konu anlaşmaya varılarak izin süresi belirlenmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git