Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalı?

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalı?
20 Mart 2015 tarihinde eklendi.

İstenmeyen gebelikler için alınacak önlemler arasında ertesi gün hapı bulunmaktadır. Ertesi gün hapının amacı cinsel ilişki sonrasında erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme hücresi olan yumurtayla birleşmesiyle döllenen yumurtanın kadının rahmi içinde tutunmasını engellemektir. Ertesi gün hapının zamanı konusuna özen gösterilir ve zamanında ertesi gün hapı alınırsa çok yüksek oranlarda başarı sağlamakta ve istenmeyen hamilelikleri engellemektedir.

Ertesi gün haplarında oldukça yüksek miktarda hormon bulunur. Bu hormonlar korunmadan girilen ilişkiden sonra gebeliği önler. Korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girildikten sonra maksimum 72 saat içinde ertesi gün hapının alınması gerekir. Bu süreden daha geç bir sürede ertesi gün hapının alınmasının faydası olmayabilir ve gebelik oluşabilir. Östrojen ve progesteron hormonu içeren ertesi gün haplarının başarısı alınma süresi ile orantılıdır. Yani korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girdikten sonra ne kadar erken sürede ertesi gün hapı alınırsa hapın etkisi de aynı oranda yüksek olur. Bu yüzden ilişki sonrasında gebelik olma durumundan şüphelenen kadınlar hamile kalmak istemiyorlarsa 72 saat içinde ertesi gün hapını kullanmalıdırlar.

Ertesi Gün Hapı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ertesi-Gün-Hapı-Ne-Zaman-AlınmalıErtesi gün hapının zamanı gebelik oluşumunun engellenmesi için oldukça önemlidir. İlişkiden sonra alınan ertesi gün hapları sayesinde kadınlarda hamilelik söz konusu olmaz. Ertesi gün haplarının kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ertesi gün hapının alındığı zamandır. Hapın ilişkiden önce ya da sonra alınmasının fark etmeyeceği tamamen yanlıştır. Hapın etki göstermesi için mutlaka ilişkiden sonra alınması gerekir. İlişkiden önce alınan ertesi gün haplarının hiçbir faydası olmaz ve hamileliğin önüne geçilmemiş olur.

Ertesi gün hapı sürekli olarak kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen durumlarda gebeliklerin önlenmesi için birkaç kez ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır, daha fazla alınan ertesi gün hapları zamanla etkisini azaltır ve kullanan kişide çeşitli yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebeple ertesi gün haplarının sadece ihtiyaç duyulduğunda kullanılması gerekir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalı? ile ilgili 1 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Yildiz dedi ki:

    Hocam hayirli kiz evlat istiyoruz Ama iliskinin oldugu gecenin sabahi ovulasyon donemine girdim kiz olma ihtimali olabilirmi. Ben tamamen kendimi erkek evlada hazirliyorum fakat merak ediyorum dogrusu hic ihtimal varmi

Sayfa başına git