Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalıdır?

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalıdır?
25 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra istenmeyen gebelikleri engellemek için kullanılması gereken acil bir yöntemdir. Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonraki ilk 72 saat içerisinde kullanılabilmektedir ve ilişkiden sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde ertesi gün hapını kullanmak gerekmektedir. İlaç “ ertesi gün hapı “ ismiyle piyasaya çıktığı için genellikle halk arasında ilişkiye girildikten bir gün sonra alınabilir gibi yanlış bir düşünce oluşmaktadır. Halbuki ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonraki ilk 24 saat içerisinde alındığında % 95 oranında gebeliği engellemektedir. İlk 24 saatten sonraki her saatte bu oran yavaş yavaş azalmakta ve ilacın güvenilirlik yüzdesi düşmektedir. Bu yüzden çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin ilacı almak için beklemesine gerek yoktur. İlaç ne kadar erken alınırsa, o kadar yüksek bir koruma sağlayacak ve gebeliğin engellenme ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Kısacası ertesi gün hapı ne zaman alınmalı? Sorusunun cevabı ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde mümkün olan en kısa zamanda olmaktadır.

Toplumumuzda cinsellik kapalı bir kutu olduğu için ve gençlerimiz cinsellik hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilmedikleri ve bilinçlendirilmedikleri için korunma yöntemlerine pek önem vermemektedirler. Genellikle çoğu çift ertesi gün hapını bir korunma yöntemi olarak kullanmaktadır. Halbuki ertesi gün hapı bir korunma yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda kullanılması gerekmektedir. Uzun süreli kullanımında son derece ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman AlınmalıÇocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin korunma yöntemi olarak ertesi gün hapı yerine prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araçlar, aylık ya da üç aylık iğneler tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle prezervatif hem kolay bir kullanıma sahip olduğu hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruduğu için en çok tercih edilen ve güvenilir olan korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Ertesi gün hapı ise tekrar belirtmemizde fayda var, sadece acil durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir. Hapın içerisinde doğum kontrol haplarından çok daha yüksek oranda progesteron ve östrojen bulunmaktadır. Sürekli kullanımında aşırı hormon yüklemesi sebebiyle ciddi sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı başlıklı yazımıza devam edecek olursak korunmasız cinsel ilişki sonrasında mümkünse ilk 12 saat içerisinde, mümkün değilse 72 saat içerisinde ertesi gün hapını kullanmanız gerekmektedir. İlaç kutusunun içerisinden çıkan iki hapı da aynı anda bir bardak su ile birlikte içmelisiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git